DünyaAvrupa

İngiltere’de Dominic Cummings Krizi Büyüyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un baş danışmanı Dominic Cummings'in karantina kurallarını ihlal ettiği yönündeki tartışmalar ve istifa çağrıları büyüyor.

Yurt Dışı Konserler

İngiltere’de koronavirüs tedbirlerinin hafifletilmesiyle ilgili plan tartışmaları devam ederken gündeme Başbakan Johnson’un baş danışmanı Dominic Cummings damga vurdu.

Hastalık belirtileri gösterenlerin evden çıkmaması için katı kurallar konulmuşken Cummings’in hastalanan eşi ve çocuğuyla birlikte Londra’dan 424 kilometre mesafede, anne, babası ve kız kardeşinin bulunduğu Durham’a gittiği ortaya çıkmıştı.

Cummings Durham’a gittiğini doğrulamış ancak kendisinin de hastalanması halinde 4 yaşındaki oğullarının bakıma ihtiyacı olabileceğini düşünerek gittiğini iddia etmişti. Hükümet sözcüleri ve Başbakan Johnson ısrarla Cummings’i savunurken bu durum ülkede büyük bir tepki yarattı.

Halkın büyük çoğunluğu kendilerinin kurallara uyarken bu kuralların belirlenmesinde en yetkili isimlerden biri olan Cummings’in kendi koyduğu kurallara uğramadığını belirterek istifa etmesini talep ediyor.

İstifa veya görevden alma çağrılarına iktidardaki Muhafazakar Parti’den bile destek var.

Cummings’in Durham’a gidiş gelişleri ve orada bulunduğu dönemde tam olarak neler yaptığı konusundaki farklı iddialar ve Başbakan Johnson’un bu seyahat konusunda bilgisi olup olmadığı hakkındaki bir dizi soruya ise henüz yanıt yok.

Başbakan Boris Johnson dünkü basın brifinginde Cummings’i savununca tepkiler daha da büyüdü.

Mart ayı sonunda Durham’a giden Cummings, Observer ve Sunday Mirror gazetelerinin iddiasına göre Durham’da evden çıkmama kuralına da uymadı ve Nisan ayında Londra’ya dönüp sonra bir kez daha gitti!

Dominic Cummings Skandal İçin Ne Dedi?

Cumartesi günü evinin önünde bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulunan Cummings “doğru olanı yaptığını” ileri sürerek “Bu seyahat size nasıl görünüyor?” sorusuna “Nasıl göründüğü kimin umurunda? Mühim olan doğru şeyi yapmaktır. Düşündüğünüz gibi değil. İstifayı tabi ki düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu