Dünya

Japonya’da OHAL Dönemi Bitti!

Japonya Başbakanı Şinzo Abe koronavirüse karşı yürürlükteki OHAL şartlarının Tokyo metropolü ve Hokkaido eyaletinde kaldırıldığını duyurdu.

Abe, virüs salgınına karşı devam eden olağanüstü hal (OHAL) şartlarının Tokyo metropolü ve Hokkaido eyaletinde kaldırıldığını bildirdi.

Basın toplantısı düzenleyen Başbakan Abe, OHAL’in seyrine ilişkin açıklamalar yaptı. Abe, normal şartlarda 31 Mayıs’a kadar uzatılan OHAL’in kaldırılması öncesinde hükümetin oluşturduğu uzmanlar heyetine danışıldığını söyledi.

Heyetin tavsiye kararının hükümete sunulmasının ardından Abe, başkent Tokyo ve çevresindeki Çiba, Kanagawa, Saitama ile kuzeydeki Hokkaido’da OHAL’in kaldırıldığını açıkladı.

OHAL, 14 Mayıs’ta 39 eyalette, 21 Mayıs’ta Osaka, Kyoto ve Hyogo’da kaldırılmıştı.

Japonya’da toplam 17 bin 323 vaka bulunurken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 852.

Şinzo Abe, “Acil durumun kaldırılması için çok katı ölçütlerimiz vardı. Bu ölçütleri karşıladığımıza karar verdik. Covid-19’un yayılmasını kontrol etmeyi başardık” dedi.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu