Nesim Malki Cinayeti

Nesim Malki cinayeti: Savcılar şikayetçi

Türkbank ihalesi ve Nesim Malki cinayetini soruşturan İstanbul DGM Savcıları, bilgisine başvurdukları herkesin ‘‘Bilmiyorum, duymadım’’ türünden ifade vermesine isyan etti.

Nesim Malki cinayeti ve Türkbank ihalesi konusunda bilgilerine başvurulanların, ‘‘bilmiyorum, duymadım’’ ifadeleri savcıları isyan ettirdi. ‘‘Aman bana dokunmasın’’ anlayışının hakim olduğunu belirten savcılar yakınlarına, ‘‘Kimse konuşmazsa temiz toplum nasıl sağlanacak’’ diye dert yandılar.

DGM Savcıları Aykut Cengiz Engin ve Engin Baltacı soruşturmayı başlattılar

Savcılar yakınlarına, ‘‘Herkes, (Aman bana dokunmasın) diyerek bildiklerini anlatmaktan kaçınıyor.

Kimse konuşmazsa temiz toplum nasıl sağlanacak. Hem temiz toplum isteyeceksin, hem de yardım etmeyeceksin, böyle şey olur mu?” diye dert yandılar.

Alaattin Çakıcı’nın bantlarının yayınlanması ve Malki cinayetinin arkasında Erol Evcil’in bulunduğu ortaya çıkması üzerine, bu iki konuda İstanbul DGM Savcıları Aykut Cengiz Engin ve Engin Baltacı hemen soruşturma başlattı. Aykut Cengiz Engin’in başlattığı Türkbank soruşturmasında, Alaattin Çakıcı ve işadamı Korkmaz Yiğit’in, bu ihaleye şaibe karıştırdığı iddiası araştırılmaya başlandı. Bu amaçla, Türkbank ihalesine katılan veya katılmayı düşünün ve aralarında ünlülerin de bulunduğu pek çok işadamının bilgisine başvuruldu.

NESİM MALKİ CİNAYETİ

DGM Savcısı Engin Baltacı ise, Bursa’da öldürülen tefeci Nesim Malki cinayetini aydınlatmak için kolları sıvadı; tetikçiler yakalandı, bazıları tutuklandı. Alaattin Çakıcı’nın en yakın arkadaşı olan Erol Evcil’in cinayeti azmettirdiği saptandı, hakkında giyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Son olarak önceki gün Malki’nin eşi Meri ve kızı Melisa Malki’nin ifadelerine başvuruldu.0

“Susurluk’ta olduğu gibi halkın beklentilerini tam olarak karşılayamamasından korkuyoruz”

Tüm bu gelişmelere rağmen, özellikle Türkbank ihalesi konusunda tüm tanıkların bilgi vermekten kaçınması, soruşturmanın istenilen düzeyde genişlemesini engelledi. İstanbul DGM çevrelerinden edinilen bilgiye göre savcılar yakınlarına, ‘‘Gece gündüz çalışıyoruz ama herkes (Aman bana dokunmasınlar) diyerek bildiklerini anlatmaktan kaçınıyor. Dolayısıyla harcadığımız bu çabalar boşa gidiyor. Bu soruşturmanın da Susurluk’ta olduğu gibi halkın beklentilerini tam olarak karşılayamamasından korkuyoruz’’ dediler.

TEMİZ TOPLUM İSTİYORSANIZ GELİN ANLATIN

Temiz toplum isteyen herkesin, bu konularda bildikleri her şeyi açıkça anlatmaları gerektiğini de söyleyen savcılar, endişelerini şöyle dile getirdiler: ‘‘Bu olayda bazı işadamlarının kirli ilişkileri sözkonusu. Ancak yardım eden çıkmayınca, örneğin Türkbank ihalesi Çakıcı-Korkmaz Yiğit çerçevesinde kalıyor. Oysa bu soruşturmalar, temiz toplum için büyük fırsat. Pisliklerin ortaya çıkması, suçluların cezalandırılması için kim ne biliyorsa, davet beklemeden gelsin anlatsın. En ufak bir bilgi kırıntısı, teşvik edici olabilir ve ibret verici bir dava açılabilir.’’

Erdoğan Demirören ve Mehmet Nazif Günal ifade verdi

Bu arada, Türkbank soruşturması için dün de işadamları Erdoğan Demirören ve Mehmet Nazif Günal ile Koç Grubu temsilcileri soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Aykut Cengiz Engin ve Engin Baltacı’ya ifade verdiler.

Ankara’da da Vinsan A.Ş’nin sahibi işadamı Ali Haydar Veziroğlu’nun ifadesine başvuruldu. İstanbul DGM Başsavcılığı’nın soruşturması gereği talimatla ifadesi alınan Veziroğlu, ‘‘Türkbank ihalesinden neden çekildiğime ilişkin ifademe başvuruldu. Hiç kimseden tehdit almadım. İhaleden kendi isteğim ile ayrıldım’’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu