Nesim Malki Cinayeti

Nesim Malki Cinayeti: Alay Komutanı ve muhasebeci göz altına alındı

Nesim Malki cinayetiyle ilgili olarak Bursa eski İl Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Yılmaz ve Nesim Malki'nin muhasebecisi Serkan Gökalp, İstanbul DGM'nin talimatıyla dün Bursa'da gözaltına alındı.

Yurt Dışı Konserler

Nesim Malki cinayetiyle ilgili olarak Bursa eski İl Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Yılmaz ve Nesim Malki’nin muhasebecisi Serkan Gökalp, İstanbul DGM’nin talimatıyla dün Bursa’da gözaltına alındı.

Yılmaz ve Gökalp, Bursa’dan alınarak, İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şubesi Müdürlüğü’ne getirildi.

İstanbul DGM’nin yürüttüğü Nesim Malki cinayeti soruşturması kapsamında DGM Savcısı Engin Baltacı’nın talimatıyla emekli albay Yılmaz ve Malki’nin muhasebecisi Gökalp dün Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Nesim Malki cinayetinin işlendiği dönemde Bursa’da İl Jandarma Alay Komutanı olarak görev yapan ve ilk soruşturmayı yürüten Yılmaz’ın, Malki cinayetinin azmettiricisi olarak aranan ve halen yurtdışında bulunan Evcil’den 300 milyon lira aylık aldığı iddiası nedeniyle gözaltına alındığı öne sürüldü.

Bursa Organize Şube ekiplerince dün akşam saat 21.30 sıralarında İstanbul’a getirilen Yılmaz ve Gökalp’in Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulandığı öğrenildi. Sanıkların bugün DGM’ye çıkartılmaları bekleniyor.
Emekli Albay Yılmaz, Emniyet Müdürlüğü önündeki basın mensuplarının sorularına yanıt vermekten kaçındı. Yılmaz, “Açıklama yapmayacağım. Benim çeteyle falan bağlantım yok. Konuyla ilgili bilgim de yok” demekle yetindi.

Bu arada Yılmaz’ın Bozdemir’in DGM’deki ifadesi doğrultusunda gözaltına alındığı öğrenildi. Yılmaz, emniyette yapılan sorgulamasında şu ifadeyi verdiği öne sürüldü:

“Bozdemir, bana 1998 yılı içersinde temmuz, ağustos ve eylül aylarında 300’er milyon lira para gönderdiğini DGM’de açıklamış. Ben emekli olduktan sonra Evcil’in şirketinde resmi olarak bir görevde bulunmadım. İş teklifi yapılmıştı.

Ama, bu paraları Evcil’in muhasebecisi Bozdemir’den borç olarak aldım. Evcil’in de, Malki cinayetinde parmağı olduğunu sanmıyorum.”

Malki’nin öldürülmesiyle ilgili olarak ilk soruşturmayı yürüten Albay Hüseyin Yılmaz, cinayetin profesyonelce işlendiğini belirtmişti.

Emekli olduktan sonra Erol Evcil’den iş teklifi alan Yılmaz, ortaya çıkan dedikodular nedeniyle kabul etmediğini açıklarken; günümüzde birçok emekli komutanın önemli işlerde görev aldığını vurgulamıştı. Evcil’in katil olduğuna inanmadığını da kaydeden Yılmaz, 17 Ekim 1998 günü şu açıklamayı yapmıştı:

“Bu işin altında yüklü bir para var. Bu adam Türkiye’nin en büyük iplik tüccarı. Malki’nin aldığı nefesi bile bilen avukatının sıcak bir sorgu sonrası tüm borç bağlantılarının ortaya çıkacağına inanıyorum. Bir insanın yaptığı işleri karısının, ailesinin bilmemesi mümkün değil.

Öte yandan borçlu olduğu iddia edilen işadamları ve siyasetçilerin de ifadelerine başvurulması gerekiyor. Cinayet için oluşturulan bilirkişi de belirli bir yere gelip tıkandı. Ancak ben Nesim Malki’ye borçlu olan kişilerin devlet tarafından tespit edileceğine inanıyorum.”

Yunanistan Golden

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu