Dünya

ABD: Bosna Hersek’in asıl sorunu yolsuzluk

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, Bosna Hersek’teki sorunun etnik problemler değil sistematik yolsuzluk olduğunu söyledi.

Escobar, Amerikan yaptırımlarının Sırp Cumhuriyeti ya da Bosna Hersek Federasyonu entitelerine değil, yolsuzluğa bulaşan fertler aleyhinde tatbik edileceğini duyurdu.

Zagreb’de Hırvat Hina Ajansına konuşan Escobar, “Samimi olmak gerekirse, Bosna Hersek’te problem etnik değil, sistematik yolsuzluk ve devlet kurumlarının doğru bir şekilde çalışmasını sağlayabilecek güvenilir siyasi aktörlerin eksikliği” dedi.

ABD’nin Bosna Hersek’e yönelik siyasetinin temelini ülkedeki kurucu halkların denkliğinin oluşturduğunu vurgulayan Escobar, siyasi uzlaşının Dayton Barış Anlaşması’nın yapısını değiştirerek değil sınırlı reformlar yoluyla yapılması gerektiğini ifade etti.

Escobar, ABD’nin halihazırda Bosnalı siyasetçilerle Bosna Hersek’te üç halkı da memnun edecek bir seçim reformu üzerinde çalıştığını söyledi.

“Tek problem Dodik değil”

Daha önceki açıklamalarında Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’i  kriz yaratarak Bosna Hersek’teki yolsuzlukları gizlemekle suçlayan Escobar, tek problemin Dodik olmadığını fakat Bosna Hersek’in merkezi kurumlarını zayıflatmaya çalışan siyasetçinin en güncel problem konumunda olduğunu söyledi.

Escobar, Batı Balkanlar’daki altı ülkenin bir an önce Avrupa Birliği’ne alınmasının bölge için kilit öneme sahip olduğunu ifade etti

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu