Dünya

Devlet “Salgın Bitti” Diyerek Halkı Kutlamaya Çağırdı!

Koronavirüs verilerini 3 haftadır açıklamayan Tanzanya'da yetkililer salgının bittiğini ileri sürdü, halkı da hafta sonu kutlamaya çağırdı!

Tanzanya’nın en büyük şehri Dar es Salaam’ın bölge komiseri Paul Makonda, koronavirüs salgınının bittiğini ileri sürerek halkı Pazar günü sokaklarda kutlama yapmaya çağırdı! Hatta halka hangi mağazaların yüzde 80’e varan indirimli satışlar yaptığı hakkında paylaşım yaparak sokak partisi için yeni kıyafetler almalarını tavsiye etti!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sosyal mesafe tavsiyesine aykırı açıklamalar sadece Tanzanya’da değil komşularında da şok etkisi yarattı.

Tanzanya’da Cumhurbaşkanı John Magufuli’nin talimatıyla 3 hafta önce koronavirüs salgınıyla ilgili kamuoyuna bilgi paylaşımı durdurulmuştu.

Muhalefet milletvekili Zitto Kabwe, ülkedeki vaka sayısının azalmakta olduğunun doğru olmadığını söyleyerek bu yaşananları eleştirdi.

Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli, hükümet haftalarca enfeksiyon oranları hakkında veri yayınlamamasına rağmen, hastanelerdeki koronavirüs hastalarının sayısının azaldığını iddia etti.

Başkan, komşu Afrika ülkeleri ve uluslararası örgütler arasında alarma neden olan salgın riskini defalarca küçümsedi.

İfade Özgürlüğü Ayaklar Altında

Doktorlar ve sağlık profesyonelleri, korku iklimi nedeniyle koronavirüs hakkında konuşmaktan çekiniyorlar.

Uluslararası Af Örgütü’nün bölgesel araştırmacısı Roland Ebole, “Tanzanya’nın ifade ve basın özgürlüğüne karşı her zaman çok baskıcı yasaları var. Şimdi bu yasaların özellikle Covid-19 hakkında konuşanları hedef almak için daha yoğun bir şekilde kullanıldığını görüyoruz” diyor.

Hükümet, Nisan ayında pozitif vakaların sayısı hakkında günlük güncellemeler yayınlamayı durdurdu.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Tanzanya’yı salgın hakkındaki en son verilerini yayınlamaya çağırdı ancak bu çağrılar karşılık bulmadı.

29 Nisan’da yayınlanan son rakamlar 480 vaka ve 21 ölüm bildirmişti. O zamandan bu yana Zanzibar’da 29 vaka daha açıklandı.

Bu ayın başlarında, ABD’nin Tanzanya büyükelçiliği son haftalarda şehirdeki birçok hastanenin “bunalmış” olduğuna dair bir uyarı yaptı. Açıklamada “Dar es Salaam’da Covid-19 hastalığına yakalanma riski son derece yüksek. Sınırlı resmi raporlara rağmen, tüm kanıtlar Dar’daki salgının ve Tanzanya’daki diğer konumların üstel büyümesine işaret ediyor” denildi.

Tanzanya’nın komşuları giderek endişe duyuyor

Virüsün Tanzanya’nın sınırlarından geçmesi komşuları için özel bir endişe kaynağı. Bu rotalar yoğun bir şekilde bölgeye mal taşımak için kullanılıyor ve kamyon şoförlerinin ve diğer gezginlerin virüsü yaymasından endişe ediliyor.

Tanzanya’dan Kenya, Zambiya ve Uganda’ya seyahat eden insanlar üzerinde testler yapılıyor (Pozitif çıkmaları durumunda geri gönderiliyor).

Tanzanya sınırının hemen güneyinde yer alan Zambiya’nın Nakonde bölgesi, ülkenin başkenti Lusaka’dan daha fazla vakaya sahip.

Kenya’da da benzer bir durum var. Yetkililer kamyon sürücülerini ülkeye girmeden önce test ediyorlar. Bu ay şimdiye kadar Tanzanya’dan gelen 100’den fazla kişi koronavirüs için pozitif test etti ve geri gönderildi.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta 16 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, yakın tarihte Tanzanya’ya seyahat eden 29 kişinin pozitif olduğunu test etti.

Uganda sınır test noktalarında, bu ay en az 15 Tanzan kamyon sürücüsünün testinin pozitif çıktığını açıkladı.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu