Seyahat

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

Türkiye'de seyahat yasaklarının kalkması için artık sayılı günler kaldı. Ulaşım ise HES kodu ile mümkün olacak. Peki Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirlerinin kapsamının gevşetilmesinin ardından başlayacak uçak ve tren seyahatlerinde HES kodu ile ulaşımın mümkün olacağını açıkladı. Bu sistemle koronavirüs takibinin daha kolay olması planlanıyor. Fahrettin Koca’nın açıklamaları sonrası vatandaşlar “HES Kodu Nasıl Alınır” sorularını araştırmaya başladı. HES Kodu nedir? İşte HES Kodu hakkında merak edilenler.

28 Mayıs’ta yüksek hızlı tren seferleri, haziran ayında da bazı uçak seferleri başlıyor.

Şehirler arası ulaşımı daha güvenli hale getirmek ve koronavirüslü vakaların takibini sağlamak için Hayat Eve Sığar uygulamasında HES kodu hayata geçiriliyor. Uçak ve tren ile yolculuk yapacak kimseler, Hayat Eve Sığar uygulaması ve SMS ile HES kodu alacak ve hangi yolcu, kimlerle, nereye gittiği kayıt altında olacak.

HES Kodu Nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde 16 sefer yapacak” dedi. Bakan Karaismailoğlu ulaşımda HES kodunun zorunlu olduğunu da açıkladı.

Akıllı cep telefonlarına yüklenen Hayat Eve Sığar uygulaması ile alınacak tek seferlik HES kodu sayesinde vatandaşların nereye gideceği, kimlerle yolculuk yapacağı kayıt altına alınacak ve birilerinde hastalık tespit edildiği takdirde o yolculukta bulunan herkesin durumu kontrol altına alınmaya çalışacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Bu gelişmelerin ardından birçok vatandaş HES Kodunun nasıl alınacağını araştırmaya başladı. Kod, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek.

HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılacak.

Örneğin;

HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili internet sitesinde açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

HES kodu iki yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,

2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılarak alabilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Kullanılır?

Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.

Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.

Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

HES Kodu Güvenli mi?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu