Teknoloji

Mouse Tekerleği Nasıl Temizlenir?

Bir bilgisayar mouseunu (faresini) temizlemek ve mükemmel şekilde çalışır duruma getirmek sadece iki dakikalık iş. Mouse tekerleği nasıl temizlenir?

Sevgililer Günü Turları

Farenin altında topu tutan plakayı sökün. Kapağı ok yönünde çevirmeniz yeterlidir. Mouse topunu çıkarın.

İşlemi yaparken ortamın tozsuz olduğundan emin olun. Mouseların en büyük düşmanı tozdur. Zamanla, toz ve kirler zamanla fare hareketini kısıtlayan katı birikintilere dönüşür.

Farenin içindeki yayların dışarı çıkmadığından emin olun. Çoğu durumda, fareler çok dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir ve temizlik sırasında zarar verecek bir şey yoktur. Ortadaki kupa şekli sadece topu fareye yerleştirmeye yardımcı olmak içindir.

Genellikle çıkardığınız fare topunu temizlemenize gerek yoktur, sadece içinde gördüğünüz küçük tekerlekleri temizlemeniz yeterlidir. Pamuklu çubuk bu iş için idealdir. Pamuklu kısmı alkolle nemlendirebilirsiniz. Tekerlek silindirlerinin yakınındaki saç tellerini çıkarmak için cımbız kullanın. Topun üzerinde görünür şekilde kir varsa basit bir bezle silebilirsiniz.

Mouse İçi Temizliği

Bu adım isteğe bağlıdır. Çünkü mouse hareketlerini etkileyen kirler büyük ölçüde top yuvasında birikir.

Bir tornavida alın ve farenin altındaki vidayı sökün. Bazı modellerde vida etiketin altındadır. Fareyi yukarı ve geri çekerek yavaşça kaldırın. İç kısımlar şimdi açığa çıkar. Farenin içinde biriken tüm saç ve kiri temizleyin.

Kapı veya menteşelerde kullanılan beyaz gres veya silikon gresi alın. Bir pamuklu çubuğa gres sürün. Bu gresi, merdanelerin farenin plastik muhafazasına uygun olduğu kenarlara yavaşça uygulayın. Bu, düzensiz toz birikmesini önleyen ve birikmeyi geciktiren silindirler için daha sıkı bir uyum sağlar. Tüm bilyalı farlara yeni olduklarında gres takılmıştır, ancak kullanıldıkları zaman fabrika gresi kurur veya yerleştirildiği yerden dışarı çıkar.

İşiniz bittiğinde, fare topunu geri koyun ve kilitleyin.

Farenin hala yapıştığını / atladığını fark ederseniz, sorun lastik topun yaş nedeniyle çok pürüzsüz hale gelmesi olabilir. Bulaşık süngeri kullanarak daha iyi çekiş sağlamak için topu pürüzlendirebilirsiniz. Fareden topu çıkarın. Bir mutfak tavası ovma süngerini (genellikle koyu yeşil bir kaba ped) nemlendirin ve tezgahın üzerine yerleştirin. Daha sonra topu her tarafa vurarak bulaşık süngerine sürün. Topu durulayın, kurutun ve tekrar fareye yerleştirin.

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu