Seyahat

Dominik Cumhuriyeti Nerede?

Acun Ilıcalı'nın sunduğu Survivor Yarışması ile ünlenen Dominik Cumhuriyeti milyonlarca kişinin merak ettiği bir ülke. Peki Dominik Cumhuriyeti nerede?

TV 8’de yayınlanan Survivor denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri olan Dominik Cumhuriyeti tropik bir cennet görünümünde. Survivor 2020 ile yine milyonların ilgisini çeken ülke ile ilgili Dominik Cumhuriyeti nerede? sorusu internetin en çok araştırılan konularından biri oldu.

Son yıllarda olduğu gibi Survivor 2020 de Dominik’te çekiliyor. Tropik iklimin hakim olduğu Dominik Cumhuriyeti’nde yıllık sıcaklık ortalaması 26 derece. Peki, Survivor’ın çekildiği Dominik Cumhuriyeti nerede?

İspanyolca ismi República Dominicana olan Dominik Cumhuriyeti Kuzey Atlantik Okyanusu, en bilinen ismiyle Karayipler’deki Hispanyola adasında yer alan bir ülke.

Porto Riko’nun batısında Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alan Hispanyola adası iki ülke tarafından paylaşılıyor. Adanın batıdaki üçte birinde Haiti, doğudaki üçte ikisinde ise Dominik Cumhuriyeti bulunuyor.

Dominik Cumhuriyeti Nerede?
Dominik Cumhuriyeti Nerede?

Kristof Kolomb Amerika kıtasını keşfettiğinde Hispanyola Adası’na da uğramış. Yeni dünyada ilk olarak Bahamalar’daki San Salvador adasına ayak basan Kolomb daha sonra Küba’yı keşfetmiş. Küba’dan ayrılan Kolomb’un sonraki durağı ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nin yer aldığı Hispanyola Adası olmuş. Yakın dönemde büyük bir değişim geçiren ve lüks turizm merkezi haline gelen Dominik Cumhuriyeti nerede? sorusuna cevap bulduktan sonra dilerseniz ülkeyi biraz daha tanıyalım.

Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine göre Karayipler’in en popüler turizm ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti’nin ekonomisinde de turizm çok önemli bir yere sahip.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

Dominik Nerede?
Dominik Nerede?

Başkenti Santo Domingo olan ülkenin resmi dili İspanyolca. yüzde 73’ü çok ırklı olan Dominik Cumhuriyeti’nde yüzde 16 beyaz, yüzde 11 ise siyah nüfus bulunuyor. 48 bin 671 kilometre kare yüzölçümü olan Dominik Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 10 milyon. Dominik, üniter başkanlık cumhuriyeti sistemi ile yönetiliyor.

Tropik bir iklime sahip olan Dominik Cumhuriyeti’nde iki yağmurlu mevsim var. Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim’e kadar ise güney kıyıları yağmurlu geçer. Ancak bu yağmurlar turizmi pek etkilemez ve serinletici etki yaratır. Ağustos ayı en sıcak aydır.

Dominik Cumhuriyeti’nin resmî para birimi Dominik Pesosu’dur. Doğu karayip doları da kullanılmaktadır.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu