SeyahatYaşam

Seyşeller: Tropik Ada’da 3 Ayda Fenomen Oldu

Dünyanın en güzel tropik ada ülkelerinden Seyşeller'de mahsur kalan Çinli aile internetin yeni fenomenleri arasına girdi.

Yurt Dışı Konserler

Cennet ülke Seyşeller’de koronavirüs salgını nedeniyle sıkışıp kalan Çinli aile, karantina hikayeleri ile viral hale geldi ve sosyal medyanın yeni yıldızları oldu.

Covid-19 nedeniyle uçuşlar durdurulduktan sonra Pekinli Rex Yang ve ailesi Hint Okyanusundaki Seyşel Adalarında mahsur kaldı.

Yang’ın ailesinin video günlüğü Çin’de sosyal medyada büyük yankı buldu ve Seyşeller’in de müthiş bir tanıtımı yapılmış oldu.

Rex Yang Ocak ayı sonlarında Seyşel Adaları’na geldiğinde planlarının iki haftalık bir tatil olduğunu ancak üç aya uzamasını hiç beklemediklerini söyledi.

Yang ailesi hâlâ Doğu Afrika açıklarındaki Seyşeller takımadalarının en büyüğü olan La Digue adasında yaşıyor.
Yang’ın annesi rahatsız olduğu için ailenin kalış süresi uzatıldı ve Seyşeller uluslararası havaalanı koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak kapatıldığı için daha da uzatıldı.

Yang ailesi bu süreçte el değmemiş plajların, yemyeşil ormanların ve tropik havanın tadını çıkardı.

Seyşeller’in Tadını Böyle Çıkarıyor

Yang karantina öncesi bir gününü şöyle anlatıyor;

“Sabah saat 7.30’da uyandık ve kahvaltı yaptık. Daha sonra tüm aile plajda iki saat geçirdik, Aldabra dev kaplumbağalarını besledik, dalgaların tadını çıkardık. Bir siestadan sonra tekrar plaja gittik ve Hint Okyanusu’nun muhteşem gün batımı manzarasının tadını çıkardık.”

14 Mart’ta Seyşeller’de ilk koronavirüs vakası tespit edildikten sonra hükümet hızla önlemler aldı.

Zorunlu olmayan mallar satan dükkanlar ve okullar kapatıldı, yabancıların ülkeye giriş çıkışı yasaklandı.

Rüya Gibi Karantina: Seyşeller ve Hint Okyanusu

Yangs için sinir bozucu olan ise Nisan ayının başında plajların kapatılması oldu. Ailesiyle birlikte 200 metrekarelik iki katlı bir tatil evinde hapsedildi. Ancak ilerleyen günlerde bu yasak gevşetildi.

“Bakkal alışverişi yapmak için haftada bir kez süpermarkete gidiyoruz,” diyor Yang. “Avluda tenis ve voleybol oynuyoruz. Annem çok sayıda Çin dizisi izliyor. Seyşel Adaları’ndaki resmi dillerden biri olan Fransızca öğreniyorum. Fransızcam şimdi günlük konuşma için yeterince iyi.”

Pekin’deki uzun çalışma saatlerinden bıkmış olan Yang,“Ailemi Seyşeller gezisine getirdim çünkü Bahar Şenliği sırasında onlarla zaman geçirmek istedim. Pekin’e geri dönüp 2020’de orada kalmayı planlıyorum.” diyor.

Bu arada Yang’ın annesinin diyabet ilaçları tükendi ve adada uzun süre kalmanın maliyeti bütçelerini aşmaya başladı.

Yang Ailesinin Kaldığı Ev
Yang Ailesinin Kaldığı Ev

Yang, “Ev sahibi çok kibar” diyor. “Evimiz için aylık kira 90.000 yuan (12.000 ABD Doları) olmalı, ancak bizden sadece 15.000 yuan (2.100 ABD Doları) ücret alıyor. Ablam ve ben arasında bölünen aylık kira dahil yaşam maliyetlerimiz adada 20.000 yuan.”

Yang’ın pozitif kalmak için bir nedeni var, çünkü dünyanın çoğunu vuran koronavirüs salgını, Afrika’yı henüz bu kadar sert vurmadı. Önde gelen sağlık uzmanları, zayıf sağlık sistemlerine ve genişleyen metropol gecekondu mahallelerine sahip fakir bir bölge olan Afrika’nın yaygın salgınlara ve potansiyel olarak yüksek ölüm oranına duyarlı olacağı konusunda uyardı.

Afrika’daki ilk Covid-19 vakası 14 Şubat’ta Mısır’da bir Çin vatandaşında tespit edildi. Ancak 1,2 milyar nüfusa sahip olan kıta, şimdiye kadar 30.000’den fazla doğrulanmış enfeksiyon 2.000’den az ölüm kaydetti.

Yang, karantina haberlerinden muzdarip;

“Haberlerdeki günlük değişiklikler duygularımızı hız treni yolculuğuna çıkarıyor. Birkaç gün önce havaalanının yeniden açılmasını bekledik. Ancak daha sonra uçuş tekrar iptal edildi. Beklentilerimiz çoğu zaman hayal kırıklığına dönüşüyor. Ancak birçok kez böyle bir ruh hali değiştiğimiz ve durum kontrolümüzün ötesinde olduğu için, sakin kalmaya ve fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya karar verdik.”

Bu karamsar günlerde Yang bir günlük tutmaya karar verip 25 Nisan’da Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo ve popüler kısa video uygulaması Douyin’de yaşadıklarını paylaşmaya başlıyor.

Çin’de Fenomen Oldu

Çinli internet kullanıcılarının günlüğe ilgisi Yang’ın tahminlerinden çok yüksek oldu.

Weibo yazıları 100 milyondan fazla kez görüntülendi. Turkuaz suları ve canlı vahşi yaşamı ile bozulmamış La Digue adasının muhteşem fotoğraflarını yayınlayan Yang, Seyşeller için resmi olmayan bir turizm elçisi haline geldi.

Çoğunlukla Avrupalı ​​turistleri çeken Seyşeller, büyük ölçüde Çinli gezginlerin radarından uzak.
Ancak Yang’ın günlüğü sayesinde Çinli turistlerin salgın sonrasında Seyşeller’e daha fazla ilgi göstermesi bekleniyor.

Çin’den Seyşeller’e gösterilen müthiş ilginin ardından ülkenin yerel yayın kuruluşları Yang ile röportaj yapıyor ve etkileşim rakamlarının Seyşeller için inanılmaz olduğunu söylüyorlar.

Yang ailesi artık erzak sıkıntısı da çekmiyor. Çünkü Çin Elçiliği düzenli olarak Yang ailesine ihtiyaç malzemeleri ve gıda göndermeye başladı.

Eve gitmeyi dört gözle beklediğini söylese de Yang, yaşadıklarının rüya gibi olduğunu kabul ediyor.

Seyşeller’de onaylanmış 11 koronavirüs vakasında 10 kişi iyileşti. Bir kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu