DünyaAmerika

Kritik Eyaletlerde Sayım Devam Ediyor, Biden Başkanlığa Yakın

ABD'deki 59. başkanlık seçiminde oy sayımı devam ediyor. 264 delegeye ulaşan Joe Biden zafere yakın görünüyor.

Sevgililer Günü Turları

Donald Trump’ın hile iddialarının damga vurduğu seçimde Demokratların adayı Joe Biden henüz oy sayımı sürmesine rağmen bugüne kadarki tüm başkan adaylarından daha çok oy aldı.

Seçime katılım rekoru kırılırken kritik eyaletlerde oy sayımı devam ettiği için kazanan henüz belli değil. Georgia, Kuzey Carolina, Arizona, Wisconsin, Nevada ve Pennsylvania’dan çıkacak sonuçlar ABD Başkanını belirleyecek.

Biden’ın önde götürdüğü Wisconsin ve Michigan ile birlikte Georgia ve Pennsylvania eyaletlerindeki seçimleri Trump’ın yargıya taşıması bekleniyor.

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. ‘Delegeler Kurulu’ adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu