Nesim Malki Cinayeti

Nesim Malki cinayeti sanığı Burhanettin Türkeş sahte kimlikle yakalandı

Burhanettin Türkeş'in yakalanmamak için geceleri otoparka bıraktığı lüks minibüste yatıp kalktığı, minibüse dışarıyı görmek için kamera yerleştirdiği belirlendi.

Bursa’da, Nesim Malki cinayeti davasında ‘tetikçi’ suçlamasıyla yargılanan, 4 yıl cezaevinde yatıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan, hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldıktan sonra da 2 yıldır aranan Burhanettin Türkeş, arkadaşlarıyla kahvede okey oynarken yakalandı.

Erol Evcil’in ‘azmettirci’ olarak yargılandığı Nesim Malki cinayetinde ‘tetikçi’ olarak uzun süre arandıktan sonra yakalanan ve mahkemede suçunu itiraf eden 41 yaşındaki Burhanettin Türkeş, 4 yıl cezaevinde yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere diğer sanıklarla birlikte serbest bırakılmıştı.

Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklardan Erol Evcil ile Burhanettin Türkeş, Malki’yi öldürmek suçundan 3’er yılı hücre olmak üzere ‘ömür boyu’, Malki’nin kasası olarak bilinen Erol Erkohen’deki çek ve senetleri gasp etmek suçundan 12.5 yıl, parasını gasp etmekten ise 11 yıl 4 ay 3 gün hüküm giymişti.

Sanık avukatlarının itirazı üzerine Yargıtay’ın bozduğu dava dosyasının görülmesine Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilirken, mahkeme heyeti, duruşmaya gelmeyen Burhanettin Türkeş hakkında ‘yakalama’ kararı çıkartmıştı.Tekstilci İbrahim Sönmez’e ait fabrikanın hisselerini zor ve tehdit kullanarak değerinden düşük fiyata aldığı iddiasıyla hakkında ‘gıyabi tutuklama’ kararı çıkartılan Burhanettin Türkeş, polisin yaptığı tüm aramalara rağmen bulunamamıştı.

Hakkında ‘yakalama’ ve ‘gıyabi tutuklama’ kararı bulunan Burhanettin Türkeş, dün akşam saatlerinde Mudanya İlçesi’ndeki bir kahvede arkadaşlarıyla okey oynarken yakalandı.

Sahte kimlik kullanıp, tanınmamak için kep takan Türkeş, arandığı süre içerisinde otoparka çektiği lüks minibüste yatıp kalktığını, yakalanmamak için minibüsün çevresine kamera sistemi yerleştirdiğini itiraf etti.

Sorgulaması devam eden Burhanettin Türkeş, hakkındaki ‘gıyabi tutuklama kararı’ vicahiye çevrilmesi için Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilecek.

Başa dön tuşu