Nesim Malki Cinayeti

Oğuz Işıklı yakalandı, bırakıldı

Tefeci Nesim Malki'nin pusuya düşürülerek öldürülmesinin ardındaki sır çözülüyor. İstanbul ve Bursa'da cinayete karıştıkları gerekçesiyle 16 kişi gözaltına alınırken, ‘tetikçi’ Oğuz Işıklı'nın geçtiğimiz günlerde Macaristan'da yakalandığı, ancak daha sonra serbest bırakıldığı belirlendi

Cinayetin ardında da Bursalı ‘Zeytin Kralı’ Erol Evcil’in olduğu bildirildi.

Bursa’da 3 yıl önce tefeci Nesim Malki’nin pusuya düşürülerek öldürülmesinin ardındaki sır çözülüyor. İstanbul ve Bursa polisinin ortaklaşa yürüttükleri soruşturma sonunda, cinayete karıştıkları gerekçesiyle 16 kişi gözaltına alınırken, ‘Tetikçi’ Oğuz Işıklı’nın geçtiğimiz günlerde Macaristan’da yakalandığı, ancak daha sonra serbest bırakıldığı belirlendi. Cinayetin ardında da Nesim Malki’ye 2 trilyon borcu olan Bursalı ‘Zeytin Kralı’ Erol Evcil’in olduğu ve yurtdışında bulunan Evcil’in yakalanması için Interpol’den yardım isteneceği bildirildi.

İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şubesi yetkilileri, gözaltına alınanlar arasında Malki’nin ortakları ve cinayetten bir süre önce emekli olarak Evcil’in yanında çalışmaya başlayan dönemin Terörle Mücadele’den Sorumlu Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Yusuf İlhan ile bazı eski polislerin de olduğunu belirterek, soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğünü bildirdi.

Soruşturma kapsamında önceki gece Aksaray’daki Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Malki’nin eşi Meri Malki ile kızı Melisa Malki’nin de ifadelerine başvurulurken, ifadelerin gece geç saatlere kadar sürdüğü bildirildi. Daha sonra evlerine kapanan Malkiler, görüşme taleplerini geri çevirdiler.

SORUŞTURMA TIKANINCA…

28 Kasım 1995 günü Nesim Malki’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma tıkanıp gelişme sağlanamayınca, eşi Meri Malki bir süre önce Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Bu arada, Malki’ye 2 trilyon lira borcu olan ‘Zeytin Kralı’ Erol Evcil ile Alaattin Çakıcı arasındaki ilişki su yüzüne çıktı.

Meri Malki’nin başvurusu üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı’na bir yazı göndererek, Malki cinayetiyle ilgili soruşturmanın yeniden açılmasını istedi. Bunun üzerine geçen hafta İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş; Bursa Valisi Orhan Taşanlar ve Emniyet Müdürü Kemal Bayrak’ı Ankara’ya çağırarak bir görüşme yaptı. Aktaş daha sonra Başbakan Mesut Yılmaz ile görüşerek son gelişmeleri aktardı ve operasyonlar için düğmeye basıldı.

POLİS MÜDÜRÜ YUSUF İLHAN’A YAKIN TAKİP

Aktaş’ın talimatıyla Malki cinayeti dosyası yeniden açıldı. İlk aşamada, Bursa’da terörle mücadeleden orumlu emniyet müdür yardımcısıyken, 31 Aralık 1994 tarihinde emekliliğini isteyip Erol Evcil’in yanında çalışmaya başlayan ve Eze Zeytincilik A.Ş.’nin yönetim kurulu başkan yardımcılığına getirilen Yusuf İlhan’ın olayla bağlantısı araştırıldı.

Emekli olduktan kısa süre sonra Bursa’da görevli 8 polisi istifa ettirip yüksek maaşlarla yanına alan Yusuf İlhan’ın, bu kişilerden üçünü Evcil’in yakın koruması olarak görevlendirdiği, 5 kişiyi de şirketin kilit noktalarına getirdiği belirlendi.

TETİKÇİ OĞUZ IŞIKLI ELDEN KAÇTI

Malki’nin katili olduğu saptanan Oğuz Işıklı’nın Macaristan’da yaşadığı belirlendi. Yerinin tespit edilmesi üzerine özel tim gönderildi. Özel tim Macar polisiyle işbirliğine girerek Oğuz Işıklı’nın nokta olarak yerini bildirdi ve ortak operasyon gerçekleştirildi. Işıklı, yakalandığında sahte bir kimlik göstererek kendisinin o kişi olmadığını iddia etti.

Ancak Türk polisinin ısrarı sonucu Işıklı gözaltına alındı. Işıklı’nın gözaltına alındığı Ankara’ya da bildirildi. Bunun üzerine İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, Macaristan’da Işıklı’nın ele geçirildiğini isim vermeden açıkladı. Ancak Macar polisi sahte kimliğinde direnen Işıklı’ya inanarak serbest bıraktı.

Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, olayı doğruladı

Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, dün Hürriyet’e ‘‘Nesim Malki’nin tetikçisi olarak iki kişi belirlendi. Bunların her ikisinin de yurtdışında oldukları tespit edildi. Malki’nin tetikçilerinden Oğuz Işıklı 4 gün önce Macaristan’da yakalandı. Ancak bu kişinin üzerinden sahte kimlik ve evrak çıkınca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış. Bu kişi şimdi de bulunamıyor’’ diyerek, bu durumu doğruladı.

16 kişi gözaltına alındı

Emniyet güçleri tarafından sürdürülen operasyonların ilk ayağında Bursa’da Yusuf İlhan ile Evcil’in yakın koruması olarak görevlendirdiği Esat ve Garip adlı eski polisler ve Evcil’in sahibi olduğu Eşrefoğlu Holding’in Müdürü Bayram Bozdemir gözaltına alındı.

Eze Zeytincilik ve Eşrefoğlu Holding ile bağlantısı olduğu bildirilen eski ülkücü Mehmet Sümbül ve eşi Mine Sümbül de gözaltına alındı.

Bursa polisinin yanı sıra İstanbul’da da Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şubesi ekipleri geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu amiriyken, İlhan’ın ardından istifa eden ve Eze Zeytincilik’in İstanbul Şube Müdürlüğüne getirilen Sabahattin Şeker, Malki’nin ortakları Hasip İplik Şirketi’nin sahipleri Erol ve Yaşar Erkohen de İstanbul’da gözaltına alındı. Operasyonlar sonunda toplam 16 kişinin gözaltına alındığı ve sorgularının sürdüğü bildirildi.

Hürriyet 10 gün önce Erol Evcil’in adını vermişti

Tefeci Nesim Malki cinayetinin ardında da Nesim Malki’ye 2 trilyon borcu olan Bursalı ‘Zeytin Kralı’ Erol Evcil’in olduğu ve yurtdışında bulunan Evcil’in yakalanması için Interpol’den yardım isteneceği bildirildi. Malki cinayetinin arkasında Evcil’in olduğu 8 Ekim 1998 tarihli Hürriyet’te manşetten verilmişti.

Kaynak: Hürriyet

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: