Dünya

Haşim Taçi Lahey’de İfade Verdi

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi 1998-1999 yılları arasında savaş suçu işlediği iddiasıyla Lahey'deki Kosova Özel Savcılığı'na ifade verdi.

Yurt Dışı Konserler

Hollanda’nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığı tarafından hazırlanan 10 maddelik iddianame kapsamında, 1998-1999 yılları arasında savaş suçu işledikleri öne sürülen Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve Kosova Demokrat Partisi’nin (LDK) Genel Başkanı Kadri Veseli savcıya ifade verdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, geçen ay Kosova’nın baskıcı Sırp yönetimine karşı 1998-99 ayaklanması sırasında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar iddiasıyla suçlandığı savcılarla görüşmek üzere Lahey’e geldi.

Kosova’nın bağımsızlığını kazandığı isyan sırasında işlendiği iddia edilen savaş suçlarıyla ilgili olarak 2015 yılında kurulan birime ifade vermek için gelen Haşim Taçi, burada yaptığı kısa açıklamada “Hakikat, uzlaşma ve barış” için geldiğini belirterek “Kimse tarihi yeniden yazamaz. Özgürlük için ödediğimiz bedel bu” dedi.

Savcılar, Kosova Kurtuluş Ordusu (KLA) grubunun eski üst komutanı Taçi’yi savaş sırasında 100 sivili öldürmekle itham ediyor.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu