Alışveriş

AVM Kuralları: İşte Tüm Detaylarıyla AVM Genelgesi

Türkiye'de 11 Mayıs itibariyle yeniden açılan AVM'ler için Müşteri Sayıları, Temizlik ve Hijyen Kuralları ile ilgili İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı.

Kadınlar Günü Turları

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valilerine gönderilen genelge Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlendi. Alışveriş merkezleri 10.00-22.00 saatleri arasında açık olacak. Çalışan ve müşterilerin maske takması zorunlu. Maskesiz vatandaşlar alışveriş merkezlerine alınmayacak.

İşte Yeni AVM Kuralları

Güvenlik görevlileri maske ile birlikte siperlik veya gözlük takacak.

AVM’ye giren herkesin ateşi ölçülecek. 38’den yüksek ateşi olanlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

Müşteriler en kısa sürede alışveriş yapıp AVM’yi terk edecek. Müşterilerin AVM içinde 3 saatten fazla kalması yasak. Bu maddelerin nasıl uygulanacağı ve denetleneceği belirsiz.

Sosyal mesafe kuralına uymayan müşteriler güvenlik görevlileri ve çalışanlar tarafından uyarılacak.

Restoran, yeme içme bölümündeki tüm masa ve sandalyeler kaldırılacak. AVM’lerde ortak oturma alanları olmayacak.

AVM içindeki yeme içme mekanları paket servis veya al götür sistemiyle çalışabilecek. Sipariş bekleyen müşteriler birer metre arayla sıraya girecek. Birer metre arayla zemine sosyal mesafe işaretleri konulacak.

Oyun alanı/merkezi, internet kafe, ganyan bayi, kafe, sinema, spor merkezi, hamam, sauna gibi işletmeler kapalı kalmaya devam edecek.

Konser ve gösteri gibi toplu etkinlikler yapılmayacak.

Berber, kuaför ve güzellik salonları ilgili genelge kurallarına göre hizmet verecek.

Normal vatandaşların asansör kullanması yasak. Sadece özel gereksinimi olanlar asansör kullanabilecek. Asansör içinde de sosyal mesafe işaretlemesi yapılacak.

AVM’lerdeki dokunmatik yönlendirme ve bilgi ekranları çalıştırılmayacak.

Vale ve oto yıkama hizmeti verilmeyecek. Mescitler kapalı kalacak.

AVM’lerde Müşteri Sayıları Ne Kadar Olacak?

AVM’lerin toplam inşaat alanından müşteri kabul edilmeyen alanlar çıkarıldıktan sonra aktif müşteri/ziyaretçi kabul edilebilecek alanlarına aynı anda 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde müşteri alınabilecek.

Mağaza ve iş yerlerinde ise 8 metrekareye bir müşteri kabul edilecek.

Belediye imar müdürlükleri tarafından AVM’lerin onaylı mimari projeleri esas alınarak aynı anda bulunabilecek müşteri sayısı belirlenip resmi yazıyla AVM yönetimlerine bildirilecek.

Kabul edilecek müşteri sayısı AVM yönetimleri tarafından herkesin görebileceği yerlere asılacak.

AVM yönetimleri giriş çıkış sayılarını dijital olarak gösterecek sistemler kuracak. Maksimum kişi sayısına ulaşıldığında AVM’ye yeni müşteri alınmayacak. Giriş kapılarında sosyal mesafe için işaretler zemine yerleştirilecek.

Müşterilerin karşılıklı giriş çıkışları önlenecek. Tek yönden girilip tek yönden çıkılacak.

AVM’lerde Temizlik ve Hijyen Kuralları

Alışveriş merkezi ve mağaza girişlerinde el antiseptiği bulundurulacak. Olumsuz etkileri nedeniyle dezenfektan tüneli ve benzeri uygulamalar yasak.

Girişmlerdeki döner kapılar, yürüyen merdiven bantları, kapı kolları, asansör düğmeleri gibi sık temas edilen yerler 3 saatte bir temizlenecek.

Zeminler günlük olarak su ve deterjanla temizlenecek.

Lavabo ve tuvaletler düzenli olarak dezenfekte edilecek. Uygun el yıkamaya ilişkin afişler asılacak.

El Kurutma Makinesi Yasak

AVM Hijyen Kuralları da Genelgeyle Belirlendi
AVM Hijyen Kuralları da Genelgeyle Belirlendi

Tuvaletlerde el kurutma makinesi kullanılmayacak, bunun yerine tek kullanımlık kağıt havlu şart olacak. Sıvı sabun ünitelerinin ve muslukların fotoselli olması sağlanacak.

Tuvalet ana kapılarının temassız açılması sağlanacak.

İş yerlerinde bulunan bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri dezenfektan maddelerle silinerek gerekli dezenfeksiyon sağlanacak.

Müşterilerin temas ettiği ödeme terminali, tezgah gibi yerler her müşterinden sonra dezenfekte edilecek.

ATM’lere Saat Başı Temizlik

AVM’lerin ortak kullanıma sunduğu, hasta ve özel gereksinimi olan bireyler tarafından kullanılan tekerlekli sandalye gibi araçlar bireysel kullanım sonrası temizlenecek. ATM’lere mutlaka dezenfektan konulacak. ATM’lerin yoğun temas edilen yüzeyleri her saat başı temizlenecek.

AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havası ile sağlanacak. Girişlerdeki hava perdeleri asla kullanılmayacak.

Klima kesinlikle kullanılmayacak. Merkezi havalandırma sistemi AVM’nin kapalı olduğu saatlerde de çalıştırılacak. Havalandırma filtrelerinin kontrolleri düzenli şekilde yapılacak. Filtre değişimi sırasında AVM personeli N95/FFP2 maske, eldiven ve yüz siperliği kullanacak, çıkarılan filtre çift kat poşetlenmek suretiyle atılacak. Ayrıca klima santrallerinin normal temizlik periyotlarının kısaltılması da bu noktada önem taşıyacak, kirli hava çıkışının yapıldığı noktalarda insan geçişi engellenecek.

AVM’lerdeki İş Yeri Kuralları

AVM Mağaza Kuralları
AVM Mağaza Kuralları

Tüm mağaza ve iş yerlerinin girişinde ve kasalarda el antiseptiği bulundurulacak. Maksimum müşteri sayısı aşıldığında girişi kapatmak için şerit, duba gibi materyaller kullanılacak.

Mağaza girişlerinde sıra oluşursa müşteriler sosyal mesafe işaretlemelerine göre sıraya girecek.

Müşterilere deneme kabini içinde maskelerini çıkarmamaları gerektiği hatırlatılacak.

Müşteriler deneme kabinini kullanmamaları yönünde teşvik edilecek. Kullanılması halinde her bir müşteri en fazla 10 dakika deneme kabinini kullanabilecek. Sık kullanılan yüzeyler düzenli olarak temizlenecek.

Mağazada ikiden fazla deneme kabini varsa “bir dolu bir boş” şeklinde kullanımı sağlanacak.

Denenen ürünlere zararlı etkileri nedeniyle ultraviyole ışını uygulanması işlemi kesinlikle uygulanmayacak.

Aynı ürünün farklı kişilere temas etmesine mahal veren deneme amaçlı ürün tanıtımları (özellikle makyaj malzemeleri vb.) yapılmayacak, deneme amaçlı ürünlerin doğrudan müşteriler tarafından kullanılmasına izin verilmeyecek, bu ürünlerin yalnızca çalışanlar vasıtası ile kullanılması, denenmesi (deneme/tester parfüm vb.) sağlanacak.

Kasa önünde sıra oluşması ihtimaline karşı sosyal mesafe işaretlemesi yapılacak. Tüm müşteriler temassız ödemeye teşvik edilecek.

Çalışan personelin ihtiyaç duyduğu koruyucu malzeme, ekipmanlar iş yerleri tarafından sağlanacak. Koronavirüs testi pozitif çıkan ya da temaslı olduğu biri olan personel 14 gün karantinaya alınacak, kesinlikle çalıştırılmayacak.

Öksürük, ateş, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirti olan personel hemen sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

Tüm personele hijyen eğitimi verilecek.

Personel dinlenme alanlarında da maske takacak, sosyal mesafe kuralına uyacak.

Personel yemeği tek kullanımlık malzemelerle kumanya şeklinde dağıtılacak.

AVM yönetimleri kuralların uygulanmasını denetleyecek. Her AVM’de koronavirüs tedbirleri sorumlusu belirlenecek.

Valiliklerce, halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin bulunacağı 5 kişilik komisyon oluşturulacak ve bu komisyon tarafından AVM’lerin, Kovid-19’la mücadele kapsamında belirlenen kurallara riayet edip etmedikleri denetlenecek, bu denetim haftada en az bir kez yapılacak.

8 Mart Kadınlar Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu