Dünya

“Devlet Başkanını Öldürenler ABD’ye Çalışıyor”

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin evinde öldürülmesinin ardından ülkede çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Haiti yetkilileri, Moise’nin öldürülmesinden sonra tutuklanan 26 şüpheliden ikisinin ABD kurumları için çalıştıklarının tespit edildiğini açıkladı.

Joseph Vincent ve James Solages isimli ABD’lilerin muhbir olarak çalıştıkları ve birinin ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) adına faaliyet yürüttüğü tespit edildi.

DEA ise iddiayı yalanlarken şüphelilerden birini yetkili makamlara teslim olmaya çağırdıklarını ve konuyla ilgili olarak Haiti hükümetini bilgilendirdiklerini açıkladı.

Soruşturmaya yakın bir kaynağın Reuters’a yaptığı açıklamaya göre ise, tutuklanan iki kişi, müfettişlere ‘Moise için tutuklama emri aldıklarını, Kolombiyalı bir komando birliği için tercüman olduklarını’ söyledi.

Şüphelilerden James Solages’in, bir süre Haiti’deki Kanada büyükelçiliğinde ‘koruma şefi’ olarak çalışan ‘sertifikalı bir diplomatik ajan’ olduğu da ileri sürüldü.

Devlet Başkanı Moise, 7 Temmuz’da silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmiş, eşi Martine Moise yaralanmıştı.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu