SağlıkFutbol

Vaka Sayısı Artıyor, Delta Varyantı 3’e Katlandı

Koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca delta varyantı vaka sayısının 750'ye yükseldiğini duyurdu.

Yurt Dışı Konserler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aşılamada ikna yönteminin haricinde bir aşı zorunluluğu gibi bir uygulamayı düşünmediklerini belirten Koca “Gerektiğinde vatandaşın ayağına gitme dahil her yöntemi deniyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da aşılama oranları düşük. Ancak giderek bu bölgelerde de bir artış var” diye konuştu.

Koca, en az bir doz aşısını yaptırmış olan 18 yaş ve üzeri olarak tanımlanan kişilerde aşılama oranının yüzde 70 olmasını hedeflediklerini, şu an bu rakamın yüzde 61’leri bulduğunu aktardı.

Delta Varyantı Büyük Artışta

Delta virüsüne ilişkin son durum sorulan Bakan Koca, “Delta sayıları ülkemizde giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an delta virüsü sayısı 750’leri buldu, görülen il sayısı da 36’ya çıktı. Delta plus ise 3 ilde 3 vaka oldu. Son dönemde özellikle çarşambadan itibaren düşmesi gereken vakalar düşmedi. Hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Vaka sayılarında beklediğimiz düşüşün olmadığını ve bir çıkış olma ihtimalini görüyoruz. Özellikle bu artışlar daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösteriyor. Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman gibi bazı illerimizde, Doğu ve Güney Doğu’da, daha doğrusu genel olarak aşılamanın düşük olduğu yerlerde bir artışın olduğunu görüyoruz. O nedenle bayrama kadar o bölgelerde daha yoğun aşılama gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Koca, şu ana kadar 400 bin doz gelen Sputnik V aşısının tedarikine ilişkin, “Çok uzun sürmez. Bayramdan sonra devamının gelmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu