En Son Haberler

Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un Bodrum’a yapacağı otel projesi ÇED’e takıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait ETS firması tarafından yapılması planlanan turizm projesinin ÇED süreci durduruldu.

Yurt Dışı Konserler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un firması ETS tarafından yapılması planlanan Bodrum’un Adaliyalı bölgesindeki 490 oda bin yataklı Maxx Royal Bodrum Otel projesinin ÇED süreci durduruldu.

Bodrum Sıcak Haber’in aktardığına göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın uzun süredir karşı çıktıkları proje ile ilgili yapılan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (IDK) toplantısında Bodrum için önemli bir karar alındı. Aras yaptığı açıklamada, “Alınan son karar ile “Adaliyalı’daki Ersoy Otelcilik tarafından Maxx Royal Bodrum Otel projesine ilişkin ÇED raporu dün yapılan IDK toplantısında değerlendirilmiş ve bazı kurumların görüşlerinin bulunmaması ve Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyelerinin olumsuz görüşleri sebebiyle ÇED süreci durdurulmuştur. Konunun takibine devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Proje için 2014 yılında ÇED gerekli değildir kararı alınsa da 2019 yılında IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti.

Projenin orman alanı, önemli doğa alanı, doğal sit alanı ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi içerisinde olması dikkat çekerken proje tanıtım dosyasında alanın, 2’nci derece doğal sit, 3’üncü derece arkeolojik sit, taşınmaz kültür varlığı statüsünde Hellenistik Kule Yapısı ve tescilli eser koruma alanından oluştuğu belirtildi.

Alana yaklaşık 50 metre mesafede deniz bulunuyor. Kıyı ile otel arasındaki mesafenin kullanımı projeden bağımsız olarak toplumun kullanımına açık olacak şekilde imar planında da belirtildiği üzere park alanı olarak düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca otelin yanında Kissebükü arkeolojik deniz alanı bulunuyor.

Yunanistan Golden

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu