Sağlık

Obezite koronavirüs ölüm oranlarını olumsuz etkiliyor

Obezite çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri. Obezite koronavirüs hastalığında da ciddi bir sorun oluşturuyor. Aşırı kilolu vatandaşların fazla olduğu ülkelerde koronavirüsten ölüm oranlarının 10 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Sevgililer Günü Turları

Hareketsiz yaşam, hazır yiyeceklerin daha çok tüketilmesi çağımızda obezitenin en önemli sağlık sorunlarında biri olmasına yol açtı. Koronavirüs pandemisinde ise obezite sorunu yaşayanların sayısı da tırmanışa geçti. Uzmanlar, vatandaşları sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri ve her gün tempolu yürüyüş yapma konusunda uyarıyor.

Aşırı kilo vefat oranlarını etkiledi

Bloomberg’in haberine göre, Dünya Obezite Federasyonunun raporunda, 2020’de patlak veren salgında şubat 2021 sonuna kadar Kovid-19 kaynaklı 2,5 milyon civarında ölümün yaklaşık 2,2 milyonunun, yetişkin nüfusunun yarısından fazlası aşırı kilolu olan ülkelerde gerçekleştiği kaydedildi.

Obez kişilerin test ve aşılama için öncelik gruplarına dahil edilmesi gerektiği ifade edilen, 160’dan fazla ülkeden alınan verinin incelendiği raporda, son 40 yılda obezitenin dünya çapında neredeyse 3 katına çıktığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün obezitenin kendi başına küresel bir salgın olduğu konusundaki uyarısına yer verilen raporda ayrıca Kovid-19 salgınında aşırı kiloluların hastaneye yatma, yoğun bakıma kaldırılma veya solunum cihazına bağlanma ihtimalinin arttığı, örneğin İngiltere’de fazla kiloluların yoğun bakıma kaldırılma olasılığının diğerlerinden yüzde 67 daha fazla olduğu vurgulandı.

ABD’de de Kovid-19 hastası obezlerin yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranının diğerlerinin 3 katına çıktığı ifade edildi.

Raporda ABD’de her 100 bin kişiden 105,7’sinin Kovid-19’dan yaşamını yitirdiğine, bu kişilerden 67,9’unun aşırı kilolu olduğuna; İngiltere’de de her 100 bin kişiden 110,7’sinin Kovid-19’dan öldüğüne, bunlardan 63,7’sinin aşırı kilolu olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, tüm ülkelerde aşırı kiloluların oranının yüzde 50’nin altında olması halinde yüz binlerce Kovid-19 kaynaklı ölümün önüne geçilmiş olabileceğine işaret edildi.

Obezite nedir?

Obezite; vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu