DünyaEn Son Haberler

Avustralya’da yüzlerce kişi limanı kapattı

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde yüzlerce aktivist Newcastle limanını kanolarla kapattı.

Sevgililer Günü Turları

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde yüzlerce aktivist, ülkenin kömür sevkiyatlarını gerçekleştirdiği ana limanlardan biri olan Newcastle limanını kanolarla denize açılarak kapatırken, 104 kişi gözaltına alındı.

Avustralya’da yüzlerce aktivist toplandı

Dubai’de perşembe günü gerçekleştirilecek yıllık Küresel İklim Değişikliği Zirvesi COP28’den günler öncesinde Avustralya’da aktivistler iklim eylemsizliğini protesto ediyor. Avustralya polisinin izniyle Yeni Güney Galler eyaletindeki Newcastle Limanı’nda gerçekleştirilen eyleme ülkenin dört bir yanından yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Ülkenin kömür sevkiyatlarını gerçekleştirdiği ana limanlardan biri olan Newcastle Limanı’nda dün yüzlerce aktivist kanolarla denize açıldı. Limandaki kömür nakliyesini engellemek isteyen aktivistlerin eylemi sonucu en az yarım milyon ton kömürün ülkeyi terk etmesinin önlendiği iddia edildi.

Cassowary: Dünyanın En Tehlikeli Kuşu

Avustralya’da 104 aktivistin gözaltına alındı

Yeni Güney Galler Polisi, limandan ayrılmayı reddeden 104 aktivistin gözaltına alındığını açıkladı.

Limandaki eyleme katılan 91 yaşındaki Alan Stuart, “Bunu torunlarım ve gelecek nesiller için yapıyorum. Eylemsizliğimizin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacakları için çok üzgünüm. Bu yüzden elimden geleni yapmak benim görevim” dedi.

Dünyanın en büyük ikinci kömür ihracatçısı Avustralya’nın, elektrik ihtiyaçları için fosil yakıtlara bağımlı olduğu bilinirken, Rising Tide tarafından yapılan açıklamada, eylem “Avustralya tarihinde iklime yönelik en büyük sivil direniş eylemi” olarak nitelendirildi.

Avustralya’da Büyük Set Resifi ‘RangerBot’a emanet!

Avustralya’da protesto

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu