DünyaGündemOrtadoğu

İsrail, Gazze’deki tünellere deniz suyu mu pompalayacak?

ABD basınında yer alan bir haber tüm dünyada yankı uyandırdı. Söz konusu haberde; İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tünellere deniz suyu pompalamayı planladığı ileri sürüldü.

Sevgililer Günü Turları

7 Ekim’de başlayan İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ediyor. Verilen insani aranın hemen ardından İsrail cephesi, saldırıların şiddetini arttırdı. ABD basınında yer alan bir haber ise tüm dikkatleri üzerine çekti.

ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tünellere yönelik yeni bir planı olduğunu öne sürdü.

İsrail’in Gazze’ye yönelik yeni planı

Gazetede ABD’li yetkililere dayandırılan habere göre, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), geçtiğimiz ayın ortalarında Gazze Şeridi’ndeki geniş tünel ağını deniz suyuyla doldurmak için Şati Mülteci Kampı’nın yaklaşık 1,6 kilometre kuzeyinde büyük pompalardan oluşan bir sistem kurdu.

Gazze’de Filistinlilerin çürümüş cesetleri bulunuyor

Yerleştirilen en az 5 pompanın Akdeniz’den su çekebildiği ve saatte binlerce metreküp suyu taşıyarak birkaç hafta içinde tünelleri sular altında bırakabileceği belirtildi. Haberde, İsrail’in konuyu ABD’ye ilk olarak Kasım ayı başında ilettiği, planın askeri açıdan ve çevreye olan etkisiyle ilgili tartışmalara yol açtığı ifade edildi. ABD’li yetkililer, İsrail hükümetinin planı uygulama konusunda hangi aşamada olduğunu bilmediklerini ancak henüz nihai bir karar verilmediğini söyledi.

İsrail’in endişesi temiz suyun kirlenmesi

Söz konusu haberde İsrail ordusunun planının tünelleri etkisiz hale getirebileceği ancak bunun Gazze Şeridi’ndeki temiz suyun kirlenmesine ve alt yapıya zarar verebileceği kaydedildi.

Plandan haberdar olan bir yetkili gazeteye yaptığı açıklamada, tünellerin su ile doldurulmasının haftalarca sürmesinin Hamas ve rehinelere tahliye için zaman tanıyacağını ifade etti.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, Hamas tarafından daha önce yapılan bir açıklamada, İsrailli rehinlerin tünellerde ve güvenli bölgelerde tutulduğu belirtilmişti.

Migren nedir? Migren ile sinüzit arasındaki fark nedir?

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu