Dünya

Koronavirüsü Yenen İlk Avrupa Ülkesi

Avrupa'da Koronavirüs salgınının en son ulaştığı ülke Karadağ'da aktif vaka kalmadı. Karadağ virüsü yenen ilk Avrupa ülkesi olarak kayıtlara geçti.

Sevgililer Günü Turları

Karadağ Sağlık Enstitüsünden yapılan açıklamada, ülkede yeni vakanın tespit edilmediği belirtilerek, “Karadağ’da aktif Kovid-19 vakası kalmamıştır. İlk vakanın tespit edilmesinden 68 gün sonra yeni tip koronavirüs hastamız da kalmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Karadağ’da toplam vaka sayısı 324, ölü sayısı ise 9 olarak açıklanmıştı.

Halk Sağlığı Enstitüsü, aktif vaka kalmamasıyla Avrupa’da koronavirüs salgınını yenen ilk ülke olduklarını duyurdu.

Ülkenin COVID-19 salgınının sona erdiğini 2 Haziran’da resmi olarak açıklaması bekleniyor.

Göz Atın: Budva Turları

Halk Sağlığı Enstitüsü müdürü Boban Mugoša, “2 Haziran’a kadar koronavirüs vakası çıkmazsa bu salgının bittiğni söyleyebiliriz. Ancak sadece ilk yarıyı kazandık. Vatandaşların hala yürürlükte olan kurallara uyması gerekiyor. Karadağ’a gelecek olanlar da bu önlemlere uyacak” dedi.
 
Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović de ülkesinin insan yaşamı için önemli mücadeleyi tamamladığını belirterek “Karadağ coronavirüs ile başarılı bir şekilde savaştı! Artık hasta insan yok! En kutsal değerler – insan yaşamı için – büyük mücadelenin bu aşaması tamamlandı. Devlet makamları ve Karadağ toplumu bir bütün olarak üstün bir seviye gösterdi. Bu yeni zorluğun üstesinden gelmede toplumun sorumluluğu ve sağlık sisteminin örgütlenmesi var” dedi.
 

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu