SporBasketbolFutbolTenisVoleybol

Spora Mental Bakış

NationalTurk Yorumcusu Dr. Ersin Afacan'ın "Spora Mental Bakış" Başlıklı Yazısı;

Yurt Dışı Konserler

Spora Mental BakışDemir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay geçtiğimiz günlerde TRT SPOR kanalına yaptığı bir açıklamada “Oyuncuları psikolojik olarak hazırlayamazsak beklentinin altında performans alabiliriz. İnşallah onları zihinsel olarak hazırlamayı da başarırız.” demiş. Futbolcuları zihinsel olarak hazırlamak teknik direktörün veya antrenörlerin yapabileceği bir iş değil. Onlar yapabiliyorlarsa kendilerini zihinsel olarak hazırlasınlar.

Zihinsel (mental) olarak hazırlık için, normal sezon şartlarında olduğu gibi, pandemiden kaynaklanan böyle normal dışı şartlarda profesyonel destek alınmalıdır. Bu desteği verecek olan ve batı spor literatüründe mental antrenör (mental coach/trainer) olarak isimlendirilen profesyonel danışmanlar, sporda psikososyal alanlarda uzman olan kişilerdir. Bu kişiler sayesinde, sporcular başta olmak üzere her spor insanı, mental açıdan daha berrak bir zihne sahip olur. Böylece haziran ayında başlayacak olan maçlar için kaygı ve korku temelli değil, cesaret ve coşku temelli bir hazırlık içine girerler.

Dr. Ersin AFACAN

Yunanistan Golden

Dr. Ersin AFACAN

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olan öğretim üyesi ve Mental Antrenör olan NationalTurk yorumcusu Dr. Ersin Afacan'ın yazılarını ve yorumlarını NationalTurk sayfalarında takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu