Ortadoğu

İran: Protestocular İdam Cezasıyla Karşı Karşıya

Mahsa Amini'nin ölümünden sonra başlayan olaylar devam ederken İran'da protestocular idam cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Yurt Dışı Konserler

İran’da göstericiler idamla karşı karşıya. Başkent Tahran’da en az 300 kişi suçlanırken bazılarının idam edilmesi gündemde.

Tahran’da 300’den fazla kişi suçlandı. İran hükümetini protesto ettikleri için, rejimin bazı muhalifleri, iddialara göre “Tanrı’ya karşı savaş”ın cezası olarak idam cezası ile karşı karşıya.

İran’da tutuklanan protestocular ölüm cezası riski taşıyor. Başkent Tahran’da hükümet karşıtı protestolara katılmaktan 300’den fazla kişi tutuklandı.

Adalet portalı Misan Online tarafından açıklamaları aktarılan Tahran savcısı Ali Salehi’ye göre, bazılarının ölüm cezasına çarptırılmayı beklemesi gerekiyor. Buna göre, “dört isyancı” ölüm cezasıyla cezalandırılabilecek “Allah’a savaş” (Moharebeh) suçuyla itham ediliyor.

Salihi, sanıkların ayrıca “toplumu ve insanları terörize etmek için silah kullanmak, güvenlik görevlilerini yaralamak, İran İslam Cumhuriyeti’nin kutsal sistemine saldırmak amacıyla devlet mallarını yakmak ve yok etmek” ile suçlandıklarını söyledi.

Toplam 315 kişi “ülkenin güvenliğine karşı toplanma ve gizli anlaşma”, “devlet iktidarına karşı propaganda” ve “kamu düzenini bozma” ile suçlandı.

İran, 16 Eylül’de 22 yaşındaki İranlı Kürt Mahsa Amini’nin ölümünden bu yana büyük bir protesto dalgasıyla sarsıldı. Amini, başkent Tahran’da, ülkenin katı kıyafet kurallarını ihlal ettiği suçlamasıyla tutuklandı. Polis nezaretine alındıktan sonra öldü.

Amini’nin ölümünün ardından düzenlenen protestolarda çok sayıda gösterici öldü. Çoğu gösterici, aynı zamanda güvenlik güçleri mensubu. Yüzlerce gösterici de tutuklandı. İranlı yetkililer, 16 Eylül’den bu yana toplam tutuklama sayısını henüz açıklamadı.

Ayetullah Hamaney : Mahsa Amini olaylarının sorumlusu ABD ve İsrail’dir
İran: Mahsa Amini’nin ölümününden sonra yaşanan gerginlik ülke geneline yayılıyor

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu