Dünya

Trump’a Yetki: Çin’e Yaptırım

Cumhuriyetçiler ABD Başkanı Donald Trump'a koronavirüs salgını konusunda iş birliği yapmadığı iddiasıyla Çin'e yaptırım uygulama yetkisi veren tasarı sundu.

Kadınlar Günü Turları

Kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham tarafından sunulan “Kovid-19 Sorumluluk Yasası” başlıklı tasarıya Thom Tillis, Rick Scott, Mike Braun ve Roger Wicker gibi diğer kıdemli senatörlerler de destek verdi.

Tasarıda Trump’tan 60 gün içinde Çinli yetkililerin kendilerine yöneltilen soru ve incelemelere cevap verip vermediğine dair senatoya rapor sunması istendi. Çin yönetiminden iş birliğinin yanı sıra ülkedeki tüm hayvan marketlerini kapatması ve Hong Kong’da salgın sonrası tutukladığı tüm aktivistleri serbest bırakmasının istenmesi dikkati çekti.

Öne sürülen şartların yerine getirilmemesi halinde Trump’ın Çinli bazı yetkililerin mal varlıklarının dondurulması, Çinli öğrencilere vize verilmemesi ve seyahat yasağı gibi maddelerden en az ikisini seçmesi talep edidi.

Çin’e Finansal Yaptırım

Tasarının ekonomik boyutunda ise ABD finans merkezlerinin Çin merkezli kuruluşlara ve bu kuruluşlarla iş yapan firmalara kredi vermeyi durdurması istendi, ayrıca ABD’de bulunan ve Çin ortaklığının çoğunlukta olduğu firmaların ABD menkul kıymetler borsasından muaf tutulması öngörülüyor.

Tasarıda “Yaptırımlar Başkan Trump, Çin yönetiminin koronavirüs ile ilgili soruşturmalarda iş birliği yaptığını ve ülkenin hayvan marketlerinin kapandığını belirten bir rapor verene kadar yürürlükte kalacak.” ifadelerine yer verildi.

8 Mart Kadınlar Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu