Yeni Zelanda’da “ömür boyu sigara satın alma yasağı” iptal edilecek

Yeni Zelanda’da tartışmalara sebep olan ‘ömür boyu sigara satın alma yasağı’ hakkında önemli bir gelişme yaşandı.

Yeni Zelanda, Aralık 2022’de Meclis’ten geçen ve 2024’te uygulamaya konulması planlanan, 2008 sonrası doğanların yasal olarak sigara satın almasını ömür boyu engelleyen yasayı iptal edeceğini duyurdu.

Sigara yasağı vergi kesintilerini fonlamak için iptal edilecek

News.com.au sitesinin haberine göre, Yeni Zelanda Ekonomi Bakanı Nicola Willis, söz konusu sigara yasağının, vergi kesintilerini fonlamak için iptal edileceğini bildirdi.

Sigara içenlerde Kovid-19 riskinin düşük olduğunu savunan bilim insanları, tütün endüstrisinden para aldı

Yasak 610 milyon dolara mal olacak

Willis, Newshub Nation programında yaptığı açıklamada, söz konusu yasağın hükümete yaklaşık 610 milyon dolara (1 milyar Yeni Zelanda doları) mal olacağını belirterek, kararın iptal edilmesinin vergi kesintilerini fonlamak için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Yasada, 2008 sonrası doğanlara yasal olarak sigara satışının ömür boyu yasaklanması, var olan sigara satıcılarının yüzde 90’ına satış yasağı getirilmesi ve sigaraların içindeki nikotin miktarının azaltılması öngörülüyordu.

Yeni Zelanda, Aralık 2022’de, 14 yaş ve altındakilerin yasal olarak hiçbir zaman sigara alamamasını içeren yasa tasarısını kabul etmişti.

Yeni Zelanda radyosuna konuşan Yeni Zelanda Başbakanı Christopher Luxon, tasarının geri çekilmesinin kara borsadaki sigara satışlarını önleyeceğini ve marketlerin saldırıya uğramasını engelleyeceğini öne sürdü.

https://www.hipokrat.web.tr/dso-30lu-yaslarda-sigarayi-birakanlarin-omru-10-yil-artiyor/

Nicola Willis: Treasury’s briefing, smoking tax revenue, and the upcoming mini-budget | Q+A 2023

Exit mobile version