Nesim Malki Cinayeti

Malki’nin katıl zanlısı Oğuz Işıklı’ya piyango vurdu

Nesim Malki cinayeti ile ilgili tetikçi olduğu iddiasıyla 9 yıldır aranan Oğuz Işıklı’nın teslim olmasının nedeni tartışma yarattı

İşte Malki’nin katil zanlısı Oğuz Işık’ı kurtaracak infaz hesabı:

1- Cinayetten suçlu bulunursa ağırlaştırılmış müebbet alacak.

2- Teslim olduğu için iyi hal indirimi yapılarak cezası müebbete düşecek.

3- Yatacağı süre 2005’de yürürlükten kaldırılan infaz Kanunu’na göre 16 yıl olacak.

4- Rahşan Affı’na göre bu süreden 10 yıl düşecek ve 6 yılda tahliye olacak.

Bursa’da 1995’te işlenen işadamı Nesim Malki cinayeti ile ilgili tetikçi olduğu iddiasıyla 9 yıldır aranan Oğuz Işıklı’nın teslim olmasının nedeni tartışma yarattı. Işıklı’nın teslim olarak cezaevinde yatacağı süreyi 20 yıldan 6 yıla düşürecek bir infaz hesabı nedeniyle teslim olmayı tercih etmiş olabileceği belirtiliyor. Işıklı hakkında açılan dava dosyası firarda olduğu için ayrılmıştı. Işıklı’nın teslim olmasıyla bu dava sonuçlandırılacak.

Mahkeme Işıklı’yı Malki’nin öldürülmesinden sorumlu tutarsa verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olacak. Mahkeme, Işıklı’nın “iyi halini” gözeterek cezasından “takdiri indirim” yapma hakkına sahip. Mahkemeler, tamamen kendi yetkilerinde olan bu indirimi uygularken bir çok etkenin yanı sıra sanığın teslim olup olmadığını, duruşmalardaki tutumunu da gözeterek karar veriyor.

İndirimsiz 20 yıl

Mahkeme, Işıklı’yı Malki cinayetinden ötürü suçlu bulur ve hakkında iyi hal indirimini uygulamazsa verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olacak. Sanık lehine olduğu için uygulanacak olan 1 Haziran 2005’de yürürlükten kaldırılan Cezaların İnfazı Hakkındaki Kanun’a göre cezaevinde yatması gereken süre 20 yıl olacak. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar Rahşan Affı kapsamı dışında tutulduğu için af kapsamında herhangi bir indirimden de yararlanmayacak. Ancak Işıklı’nın teslim olması iyi hal indirimi yapılması olasılığını güçlendiriyor.

11 yıldır aranan, Oğuz Işıklı bu sabah polise teslim oldu

Mahkeme indirim uygularsa Işıklı’nın cezası ağırlaştırılmış müebbet hapisten müebbet hapis cezasına düşecek. Bu cezanın infazı Cezaların İnfazı Hakkındaki Kanun’a göre 16 yıl. Ancak ağırlaştırılmış müebbet hapsin aksine müebbet hapis cezası alanlar Rahşan Affı’ndan yararlanıyor. Işıklı’nın işlediği iddia edilen suç 23 Nisan 1999’dan önce olduğu için tarih bakımından da af kapsamına giriyor. Bu durumda Işıklı’nın cezaevinde kalması gereken 16 yıllık süreden 10 yıl indirilecek. Işıklı, Malki cinayetinden suçlu bulunsa bile 6 yıl yattıktan sonra tahliye olabilecek.

Kemal Göktaş / VATAN

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu