Nesim Malki Cinayeti

Nesim Malki cinayeti de çete işi çıktı

28 Kasım 1995'te öldürülen Musevi asıllı para taciri Nesim Malki cinayetinin sır perdesini aralanıyor.

Nesim Malki cinayetinin sır perdesini aralanıyor. Alaattin Çakıcı’nın yakın adamı Erol Evcil’in ‘iş arkadaşı’ Malki’nin çapraz ateşe tutularak öldürülmesinin altından mafya-polis işbirliği çıktı.

Hürriyet’in emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Malki, iki sivil polisin gözetiminde ikisi eski polis, ikisi de mafyayla bağlantılı 6 kişinin operasyonuyla öldürüldü. Sivil polisler cinayette gözcülük yaptılar.

Malki, İstanbul’da özel bir işini hallettikten sonra ünlü işadamı ve bugünün DYP Bursa Milletvekili Ali Osman Sönmez’e ait bir uçakla saat 10.20’de Bursa Yenişehir Havaalanı’na indi. Malki’nin İstanbul’dan geleceğini önceden bilen iki sivil polis de otomobille havaalanı çıkışında bekliyorlardı.

Nesim Malki, kendisini bekleyen şoförü Cengiz Yüksel’in kullandığı 34 SPK 62 plakalı Renault-Spring marka otomobilin arka koltuğuna oturarak, yola koyuldu.

NESİM MALKİ İÇİN ÖLÜM TAKİBİ

Tam bu sırada iki sivil polis, araçlarıyla Malki’nin otomobilini takibe aldılar. O arada takibe, içinde ikisi eski polis ve ikisi mafya bağlantılı olmak üzere dört kişinin bulunduğu bir otomobil de katıldı. Malki, işadamı Ali Osman Sönmez’in fabrikasına iş görüşmesi yapmaya gidiyordu.

Sivil polisler infazın gerçekleştirildiği Özdilek Tesisleri’ne yaklaşırken Malki’nin otomobilini sollayarak öne geçti. Amaç, cinayetin gerçekleştirilmesi sırasında ön tarafı kontrol altında tutmaktı. Özdilek Tesisleri’nin hemen yakınındaki trafik lambalarında kırmızı ışığın yanması üzerine şoför durdu.

Bu arada arkadaki otomobilde bulunan üç kişi inerek, arka koltukta oturan Malki’yi çapraz ateşe tutup öldürdüler. Dördüncü kişi ise otomobilin kontağını kapatmadan arkadaşlarını bekledi. Ancak saldırganlar, şoför Cengiz Yüksel’i bilerek vurmadılar.

Cinayetten hemen sonra az ötede park halinde bekleyen sivil polisler, saldırganların kaçışına da öncülük etti. Saldırganlar, sivil polislerin kullandığı aracın arkasından İzmit istikametine doğru kaçmayı başardılar. Cinayetin ardından cinayete gözcülük eden polislerden biri olay yerine dönerek, gelişmeler hakkında bilgi aldı ve arkadaşlarına durumu iletti.

Cinayetten sonra bu iddialar, bir bilgi notu halinde dönemin emniyet bürokrasisine iletildi. Hürriyet’e bilgi veren kaynak, dosyanın jandarma tarafından tahkik ettirilmesi nedeniyle polisin işin dışında bırakıldığını söyledi ve ‘‘Polis bir daha bu dosyayla ilgilenmedi ve soruşturma derinleştirilmedi’’ görüşünü savundu.

Kaynaklar, Malki cinayeti ile Erol Evcil arasındaki bağlantıya dikkat çekerken, Evcil’in bir dönem korumalığını yapan iki kişinin de cinayetle bağlantılı olduğunu vurguladılar.

Bu arada önceki gün İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ile Bursa Valisi Orhan Taşanlar Başbakan Mesut Yılmaz’la görüşerek, cinayetle ilgili bilgi verdiler. Devletin istihbarat birimlerinin banda aldığı görüşmede de, Çakıcı ile Evcil ikilisinin bu cinayeti tezgahladıkları belirlendi.

Zırhlı araç yerine Spring’i kim gönderdi

Polis yetkilileri, trilyonluk sermayeye sahip Nesim Malki’nin cinayet günü havaalanından korumasız ve sıradan bir otomobille alınmasına anlam veremiyor. Çünkü Malki, zırhlı araçla seyahat eden bir insan. Ama o gün, nedense ona Renault Spring gidiyor. Olay sonrası otomobilin fotoğrafa yansıyan hali ortada. Hürriyet’e bilgi veren Emniyet’ten üst düzey bir kaynak, şunları söylüyor: ‘‘Malki için havaalanına her zamankinin aksine zırhsız bir araç gelmiş. Bu önemli bir ayrıntı. Trilyoner bir adamın havaalanından korumasız bir şekilde sıradan bir otomobille gelmesi hiç gündeme getirilmemiş. Çok profesyonelce bir iş. Yakın çevresinin cinayetle ilgili bir bilgisi olabilir. Hatta cinayeti polis soruşturmasın diye, Jandarma bölgesinde işlenmiş. ’’ Bu noktada, Susurluk Komisyonu’na gönderilen bir ihbar mektubundaki iddia akla geliyor. Mektupta, cinayetin iki özel timcinin gözetiminde işlendiği iddia ediliyordu.

Karun gibi zengindi

Nesim Malki, 4 ayrı tekstil şirketi, 1 inşaat ve 3 de finans şirketi sahibiydi. Kumaş tüccarlığının yanı sıra Facto Capital Factoring finans şirketinin de sahibiydi. Ayrıca KKTC’de Tuncabank adlı bankayı da almıştı. Cavit Çağlar’ın ve Ali Osman Sönmez’in mallarının en büyük pazarlayıcısı konumundaydı. Malki, kumaş ve tekstil tüccarı olmasına rağmen asıl ününü tefecilikte, para ticaretiyle duyurmuştu.

Malki’nin son dönemlerde yayınlanan kasetlerde ortaya çıkan Erol Evcil’le bağlantısı da dikkate değer. Malki’nin, Evcil’e 2 trilyon liralık bir kredi verdiği öne sürüldü. Evcil ve Malki cinayetten iki ay önce parasal bir mesele yüzünden tartıştılar. Evcil, Malki’den aldığı krediyi ‘nakit yok’ gerekçesiyle ödemek istemedi.

Kaynak: Hakan AKPINAR / Ankara-Hürriyet

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu