Virüs Değişiyor! Çin’deki Yeni Vakalarda Yeni Semptomlar

Çin'de yapılan son araştırmalara göre Jilin eyaletindeki yeni vakalarda hastalar virüsü Wuhan'dakilerden çok daha uzun süre taşıyor.

Çin uzmanları, ülkenin kuzey doğusunda gördükleri Covid-19 hastalarının “farklı semptomlar” sergilediğini ve salgının patlak verdiği Wuhan’daki hastalardan daha fazla süre virüsü taşıdıklarını tespit etti.

BBC’nin aktardığı habere göre Ulusal Sağlık Komisyonu’nun en önemli doktorlarından biri ulusal CCTV-13 haber kanalında ekibinin yaptığı yeni gözlemler hakkında konuştu. Di Qiu, ekibinin kuzeydoğu Heilongjiang’da yeni vakalar gördüğünü ve bu vakalarda klasik semptomlardan farklı durumlarla karşılaştıklarını söyledi.

Yeni vakalarda ateş yok, ancak yorgunluk ve boğaz ağrısına sık rastlanıyor. Bazılarında ise hiç semptom görülmedi. Yeni vakalar virüsü çok daha uzun süre taşıyor gibi de görünüyor.

Ulusal Global Times gazetesine göre Wuhan hastalarında yapılan testler bir veya en fazla iki hafta sonra negatif çıkıyordu. Ancak yeni vakalarda bu süre daha uzun. Ancak bir iyi haber de var. Aynı gazetenin haberine göre yeni vakalar daha çabuk iyileşiyor.

Resmi Xinhua haber ajansına göre, şu anda 25 kişi kuzeydoğu Jilin’deki hastanede tedavi görüyor.

Heilongjiang eyaleti ise son hastasını Cumartesi günü taburcu etti.

Exit mobile version