Yaşam

“Tarım ve Orman Bakanı Olarak Telefonu Elime Aldım”

İzmir'deki depremde bir enkazın üzerine çıkarak enkaz altındaki Buse Hasyılmaz'la konuşan ve şov yapmakla suçlanan Bekir Pakdemirli açıklamalarda bulundu.

Yurt Dışı Konserler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bornova’daki Aşık Veysel Rekreasyon Alanında kurulan çadır kentteki çadırlarda kalan depremzedeleri ziyaret etti. Pakdemirli Buse Hasyılmaz’ın kurtarılmasıyla ilgili ” Kızılay’dan görevli bir kızımız görevini yapmaya çalışıyordu. Tarım ve Orman Bakanı olarak telefonu elime aldım” dedi.

Enkaz altındayken telefonla konuştuğu Buse Hasyılmaz’ın kurtarılmasıyla ilgili açıklama yapan Pakdemirli şunları söyledi:

“Çok büyük bir afet, her yer toz duman, kendimi bir anda enkazın üzerinde buldum. O sırada Kızılay’dan bir görevlimiz, işini çok iyi bir şekilde yapmaya çalışıyordu. Ama içerde kıpırdayamayan, üzerine ağırlık düşmüş, önünü görmeyen bir kızımız vardı. Yıkıntının altında moral verici, kendisini destekleyici bir şeyler duymaya ihtiyacı vardı. Buse’ye ‘Ben Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli. Devlet olarak buradayız. Seni kurtarmak istiyoruz. Sadece senden sakin olmanı istiyorum, bana tarif et’ diye seslendim. Buse’nin tarifleri sonrası binayı bilen birisini yanıma davet ettim. Nerede olabileceğini tahmin ettik, giriş katında olduğunu belirledik. Aldığımız bilgileri AFAD yetkilileri ile paylaştıktan sonra çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Binada ağır bir göçük vardı. 3-4 saat sonra ulaşabildik. Bu sürede sürekli görüştük. Her 15 dakikada bir 3 dakika konuştuk. Buse’nin cep telefonunun pili bitti, annesinin telefonundan görüştük. Başlangıçta ‘Hiçbir yeri göremiyorum, gözüm toprak dolu’ diyen kızımız bizimle konuşmaya devam etti. Hala kıpırdama sorunu vardı. AFAD ve arama kurtarma ekiplerimizin özverili çalışmasıyla kendisine ulaşıldı. Tabii ki bizi çok memnun eden bir olay. Sağlam ve sağlıklı bir şekilde çıktı, ikinci hayatını yaşıyor.”

Pakdemirli, Buse ile enkazdan çıkarıldıktan sonra hastanede telefonda görüştüğünü anlattı:

“Henüz travmayı atlatmış değil, post travmatik bir sendrom yaşıyor. Kendisine ikinci bir hayat bahşedildiğinin farkında. Annesini kaybetti, bir yandan çok üzgün… Uzun ve mutlu bir hayat onu bekliyor. Nurullah ile yakında nikahları olacak. Beni de nikah şahidi olarak görmek istediğini iletti. Ben de inşallah iki elim darda da olsa onlara nikah şahidi olmak istiyorum.”

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu