Seyahat

En Güzel 7 Meksika Adası

Cancun, Tulum gibi popüler bölgelerin yanı sıra Meksika, adaları ile de birçok turisti kendine çekmeye devam ediyor. En güzel Meksika Adalarını keşfedin!

Yurt Dışı Konserler

Muhteşem plajların, macera dolu etkinliklerin, lezzetli yemeklerin ve zengin kültürün mükemmel bir karışımıyla Meksika, dünyanın en popüler turizm ülkelerinden biri durumunda. Ancak, çoğu insan Cancun, Cabo, Tulum gibi yerlere yönelirken, Meksika Adaları da gezginlere çok şey sunuyor. Meksika’nın doğu ve kıyısındaki adalar muhteşem plajları ve doğasıyla hem günlük gezilerin hem de uzun tatillerin gözdesi olmaya başlıyor. Doğu Meksika adaları turizmde öne çıkarken ülkenin Batı açıklarındaki adaların birçoğunda ise volkanik yapılar hakim.

En Güzel Meksika Adaları: Isla Mujeres

Isla Mujeres
Isla Mujeres

Cancun‘dan sadece 15 dakikalık bir feribot yolculuğuyla ulaşılabilen ve Cancun’un kalabalığından kaçmak isteyenlerin genelde tercihi olan Isla Mujeres’in çoğu bölgesi sakinliğini ve doğal güzelliklerini korumayı başarmış. Küçük bir şehir merkezine sahip olan adada sadece yerel halka ait az sayıda motorlu aracın kullanımına izin veriliyor. Adada en önemli ulaşım aracı golf arabaları. Adada fiyatlar Cancun’a oranla tahmin edebileceğiniz gibi daha düşük.

Isla Mujeres’in güney sahilleri sizi kalabalıktan daha da uzaklaştıracak ve dinlendirici bir tatil sunacak.

Bombardıman Adaları: Islas Marietas

Islas Marietas
Islas Marietas

Bir zamanlar Meksika ordusu için bir bombalama testi alanı olarak kullanılan bu ıssız adalar grubu kaptan Jacques Cousteau’nun da dahil olduğu toplulukların çabaları sonucunda şimdi zengin deniz yaşamı, kuş popülasyonları ve biyolojik çeşitliliği ile ziyaretçi akınına uğruyor.

Adaları ziyaret eden Turistler, deniz kaplumbağaları, yunuslar ve hatta balinaları kış aylarında görmek için Riviera Nayarit ve Puerto Vallarta kıyılarından sadece bir kaç kilometre uzakta olan adalara akın ediyorlar.

Bununla birlikte Islas Marietas’ı dünyaya en çok tanıtan yer ise hiç kuşkusuz “Gizli plaj”

Bir Başka Sakin ve Bozulmamış Ada: Isla Holbox

Isla Holbox
Isla Holbox

Quintana Roo’nun kuzey ucundaki Isla Holbox, yumuşak kumlu plajların, hafif esintilerin ve bol güneş ışığının güzel bir karışımını sunuyor. Her geçen yıl popülerliği artan adanın mağazalar, barlar ve otellerle dolması an meselesi. Neyse ki adaya ulaşım şimdilik kolay değil. İstila başlayana kadar küçük butik otellerin, ahşap sahil barlarının ve salaş balık lokantalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Isla Contoy

Isla Contoy
Isla Contoy

Özel bir kaçamak istiyorsanız, Isla Contoy sağlam bir seçenek. Günde sadece 200 turistin ziyaretine izin verilen bu küçücük ada özel olarak korunan milli parkın bir parçası. Adacıkta yemyeşil orman, şeker kumlu plajlar ve berrak su bir araya gelerek cennet gibi bir ortam yaratıyor. Adada çeşitli kuş türlerini gözlemlemek için turlar da düzenleniyor. Muhteşem lagünde dalış da yapabilirsiniz.

En Popüler Meksika Adası: Cozumel

Meksika Adaları: Cozumel
Meksika Adaları: Cozumel

Meksika’nın en popüler adalarından biri olan Cozumel, muhteşem su altı yaşamı ve muhteşem resiflerinde düzenlenen dalış turlarıyla daha cazip. Mayalardan kalma tarihi eserler de Cozumel’de turistlerin uğrak noktalarından.

Adayı keşfetmek için ATV kiralayabilir, ada merkezinde bol bol alışveriş yapabilirsiniz.

Muhteşem su altı yaşamı: Isla Socorro

Bu listedeki diğer tüm adaların aksine, Isla Socorro neredeyse sadece dalış tutkunları tarafından tercih edilen bir ada. Volkanik adanın atmosferi çoğu insana Jurassic Park filmlerini hatırlatıyor.

Meksika’nın Galapagos’u olarak da adlandırılan Isla Socorro, 5 metreye kadar kanat genişliğine sahip dev mantaların, Galapagos köpekbalıklarının da bulunduğu muhteşem bir su altı yaşamına ev sahipliği yapıyor. Küçük bir gözlem ve güvenlik istasyonunun haricinde adada yaşayan hiç kimse yok.

Isla Partida ve Isla Espiritu Santo

En Güzel Meksika Adaları
En Güzel Meksika Adaları

Isla Partida ve Isla Espiritu Santo, yalnızca ince bir su kanalıyla ayrılıyor. Her iki ada da Kaliforniya Körfezi’ndeki Unesco Biyosfer Rezervi alanının bir parçası. Adalara yapılan turlar şnorkelli yüzmeden doğa yürüyüşüne kadar birçok alternatifle dolu. Hatta adalarda kamp bile yapabilirsiniz. Koruma önlemleri kapsamında adalarda hiçbir tesis yok, bu yüzden kendi yiyeceğinizi götürmeniz gerekiyor. Ya da satın aldığınız turda öğle yemeğinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Adalar deniz aslanları kolonisine de ev sahipliği yapıyor. Dikkat edilecek diğer hayvanlar: yunuslar, balinalar, pelikanlar, deniz kaplumbağaları ve renkli resif balıkları.

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu