Sağlık

Koronavirüs böbrek hastalıklarına yol açar mı?

Çin’de ortaya çıkan ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüsün zaman içerisinde sağlığı kalıcı olarak etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor. Birçok kişi koronavirüs geçirenlerde böbrek hastalıklarının görülüp görülmediğini araştırıyor.

Yurt Dışı Konserler

Koronavirüs salgınında bir yıl geride kaldı. Salgının ilk günlerine oranla bilim insanları hastalık hakkında daha çok detaya sahip. Ancak bilim insanları hastalığı geçirenlerde ilerleyen yıllarda ne gibi sağlık sorunlarının yaşanacağını bilmediklerini bu sebeple hastaları uzun zaman takip etmenin doğru olabileceğini belirtiyor. Bu konuda pek çok hastanede kovid izleme birimleri kuruldu. Peki, korona böbrek hastalığına sebep olur mu?

Koronavirüs böbrek hastalıklarına yol açar mı?

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk önemli açıklamalarda bulundu. Erk, “Kovid-19’un tedavi süreci içinde ve sonrasında sıklıkla görülebilen akut böbrek yetersizliği, son dönem kronik böbrek yetersizliğinin önemli nedenlerinden biri. Bu tabloda, hastalığın uzun vadede kronik böbrek yetersizliği ve diyaliz hastası sayısında önemli artışa neden olacağını söyleyebiliriz. Böbrekler üzerine dolaylı olabilecek bu etki, ancak önümüzdeki yıllarda rakamsal verilerle ortaya konulabilecektir” dedi.

İl il koronavirüs risk durumu! İllerin risk durumu ne zaman güncellenecek?

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu