Sağlık

3. Doz Açıklaması: Gerek Yok

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, koronavirüs salgınına karşı üçüncü doz aşının gereksiz olduğunu söyledi.

Anthony Fauci, son zamanlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) varyantlarının çıkmasıyla birlikte daha çok gündemde olan 3. doz tartışmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı. CNN’de konuşan Dr. Fauci, İsrail’in bağışıklığı zayıf vatandaşlarına üçüncü doz BioNTech aşılaması yapacağının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Kesinlikle teorik olarak yapılabilir. CDC ve FDA’nın söylediği şey; şu an sahip olduğumuz veriler ve bilgiler göz önüne alındığında, zaten iki doz mRNA aşılarından ve bir doz Johnson & Johnson’dan elde ettiğimiz birleştirilmiş bir takviye var. İnsanlara 3. doz vermemize gerek yok.”

Ancak ABD’li uzman, bu kılavuzun değişip değişmeyeceğini belirlemek için araştırmaların devam ettiğini belirterek, mevcut rehberin daha sonra değişmeyeceğini içeren herhangi bir ifadenin bulunmadığını vurguladı.

“Bu duracağımız anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalar var, şu anda, biz konuşurken de insanlara takviye doz verip vermeme konusunu ve yapılacaksa ne zaman yapılması gerektiğini belirlemek için devam eden araştırmalar var.”

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: