Sağlık

İlk Parti Geldi! İsteyen Sputnik V Aşısını da Olabilecek

Türkiye'de koronavirüs aşılaması hız kazanırken Rusya'da üretilen Sputnik V'in de 2 hafta içinde kullanıma sunulacağı bildirildi.

Sevgililer Günü Turları

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Sputnik V aşısının 2 hafta içinde uygulamaya girmiş olacağını söyledi. Sputnik V aşısının koruyuculuk oranı yüzde 97 olarak açıklanmıştı.

Çin’in Sinovac ve Almanya’nın BioNTech aşılarından sonra Rusya’nın Sputnik V aşısı da kısa süre sonra Türkiye’de devreye girecek. Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz Sputnik V aşısının Türkiye’ye teslim edileceğini duyurmuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Sputnik V aşısının ilk partisinin Türkiye’ye geldiğini belirterek “Pazartesi günü ülkemize giriş yapan aşı Sputnik V aşısıydı. Hem aşı çeşitliliği hem de aşı miktarı anlamında hiçbir sıkıntımız yok şu anda. Rus aşısının da koruyuculuk oranı çok yüksek, yüzde 97 oranında. İncelemelerin ardından 2 hafta içinde Sputnik aşısı uygulamaya girmiş olacak” diye konuştu.

Öte yandan Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF), Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Sputnik V aşısının klinik test sonuçlarıyla ilgili olumlu geri dönüş yaptığını, aşının iki ay içinde onaylanmasını umduklarını bildirdi.

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu