Sağlık

Koronavirüs vaka sayısı 5 bine düşer mi?

Koronavirüs salgınında artan vakalar sebebiyle 29 Nisan'da tak kapanma süreci başladı. Son günlerde vakalar 15 bin seviyelerine düştü. Peki, günlük vaka sayısı 5'ine ne zaman düşer?

26 Nisan’da yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vakaların 5 bin seviyelerine düşmesini arzu ettiklerini ve bu sebeple 17 günlük kısıtlama uygulanacağını açıkladı. 29 Nisan’da başlayan kısıtlama 17 Mayıs sabahı sona erecek. Peki, kısıtlamalar rakamlara yansıyacak mı?

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 29 Nisan’da başlayan kısıtlamanın etkilerinin, önümüzdeki günlerde görüleceğine dikkati çekti. Ceyhan, “5 bin rakamlarına ulaşmak mümkün. Önümüzdeki haftadan itibaren kısıtlamanın getirdiği etkiyi görmeye başlayacağız. Yalnız yeni bir artışın önüne geçmek önemli. Azalmada hızlanma bekliyoruz. 5 bin sayısının altına da inilebilir” dedi.

Normalleşme adımlarının kademeli olarak atılması gerektiğini ifade eden Mehmet Ceyhan, “Nasıl bir normalleşme olacak? Bu zor bir şey değil. Bu virüsün nereden ve nasıl bulaştığını biliyoruz. Ona göre bir plan çizilecek. Temel kuralımız kademeli normalleşme olmalı. Bir de bütün tedbirleri kaldırıp 29 Nisan öncesi gibi yaşamaya başlarsak kaçınılmaz bir artış dönemi yaşanır. Dikkat edeceğimiz bazı noktalar var. Açılması acil ihtiyaç olan ama açıldığı zaman bulaşı çok etkilemeyen yerlerden başlamak lazım. İyi tedbir alınırsa restoranlar, kuaförler… Kuaförde bulaş olursa en fazla iki kişiye bulaşır eğer varsa. O yüzden bunları bir sıraya koyarak planlama yapmak lazım. Salgının yayılmasına en büyük riski oluşturan üç yer var. Ev ortamı, toplu taşıma araçları ve iş yerleri. Bunları da mümkün olduğu kadar kademelendirmeliyiz. Ne yaparsanız yapın aşılamada yüzde 70’lere gelmeden bir artış dalgası yaşanıyor. Bu artış dalgasının küçük mü yoksa büyük mü olacağı alacağımız tedbirler ve halkın buna uyumuna bağlı. Kademeli mesai mutlaka devam etmeli. Bu şekilde bulaşın en fazla olduğu toplu taşımalarda bu oran düşüyor. Alışveriş merkezleri kontrollü olduğu sürece açık olabilir. Önceliklendirmek gerekli. Bu sürede normalleşilen alanlarda bağlı bir vaka artışı görürseniz hemen orada gerekli önlemleri alacaksınız. Salgın kontrolü dinamik bir süreç. Sonuçlara göre güncelleme yapılmalı” dedi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu