Sağlık

Sanofi, ABD ve Fransa Arasında Aşı Krizi!

Avrupa'nın en büyük ilaç şirketi Sanofi, koronavirüs aşısı geliştirdiğinde öncelikle Amerika'ya satılacağını açıkladı. Fransa hükümeti tepki gösterdi.

Sanofi Yönetim Kurulu Başkanı Paul Hudson, 3 hafta önce koronavirüs aşısının ilk önce ABD’ye verilmesinin gündemde olduğunu söylemişti. Şirket ise bugün resmi adımı atarak ABD ile ön anlaşma imzaladı.

Bloomberg’e konuşan Hudson, ABD hükümetinin riskleri paylaşarak yatırım yaptığı için ön siparişte en büyük hakka sahip olduğunu söyledi. Böylece Sanofi’nin geliştireceği olası bir koronavirüs aşısının öncelikle ABD’ye gönderileceği kesinlik kazanmış oldu.

Sanofi’yi bu duruma getiren kurum ise ABD’nin Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA). BARDA, dünya genelinde ilaç şirketlerine büyük yatırımlar yapıyor ve bunun karşılığında satış önceliği gibi ayrıcalıklar istiyor.

Öte yandan Paul Hudson birçok kez Avrupalı kurumlara da ilaç şirketlerine BARDA gibi yatırım yapmasını istemiş ancak kabul görmemişti.

Fransa Hükümetinden Sanofi’ye Tepki

Sanofi’nin ABD ile imzaladığı anlaşmaya Fransa hükümetinden ilk tepki geldi. Ekonomi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Agnes Pannier-Runacher, anlaşmanın kabul edilemez olduğunu belirterek “Mali nedenlerden dolayı herhangi bir ülkeye imtiyazlı erişim sağlanması kabul edilemez. Sanofi’nin Fransa yöneticisi, aşının her ülkeye ve elbette, üretim tesisleri burada olduğu için Fransa’ya da sağlanacağına dair bana onay verdi” diye konuştu.

Gelen tepkilerden sonra ortamı yumuşatmaya çalışan Sanofi aşı hazır olduğunda tüm ülkelerde kullanılmasını sağlayacaklarını iddia etti. Yazılı açıklamada “Eşi benzeri görülmemiş koşullarda, aşımızı herkese erişilebilir kılmak konusunda kararlıyız” denildi.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı
Başa dön tuşu