Sağlık

Uğur Şahin: 3. Doz Aşı Gerekli

BioNTech şirketinin kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, artan delta vakalarıyla ilgili olarak üçüncü doz aşı yapılması gerektiğini söyledi.

Delta varyantının dünya genelinde vaka sayılarını artırmasının ardından BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, katıldığı bir konferansta Delta varyantı ve üçüncü aşı için yeni açıklamalar yaptı.

Stat Breakthrough Science Summit’te konuşan Uğur Şahin, aşı yapıldıktan dört ila altı ay sonra antikor seviyelerinde hafif bir düşüş olduğuna dair kanıtlar olduğunu belirterek “Aşılanmış kişiler, ciddi boyutlarda bir Kovid-19 enfeksiyonu riski taşımasa da ağır hastalıklara karşı da bir miktar koruma düşüşü görmeyi bekliyoruz. Bu küçük bir düşüş. Bu nedenle bizim pozisyonumuz, destekleyici aşının tam bağışıklığı geri kazanmaya yardımcı olabileceği ve böylece aşılı kişilerde enfeksiyonlarla komplike olmayan bir kış mevsimi geçirmemizi sağlayabileceği yönünde” diye konuştu.

Pfizer Yeni Aşı Geliştirecek

BioNTech ile aşı üreten ABD’li Pfizer şirketi ise Delta ile mücadele kapsamında yeni bir aşı geliştirdiklerini duyurdu. Açıklamada Delta varyantını hedef alan bir Kovid-19 güçlendirici aşısı için çalışmalara başlandığının altı çizildi.

Şirketten yapılan açıklamada “Aşı etkinliği aşılamadan altı ay sonra azaldı, aynı zamanda Delta varyantı ülkede baskın varyant haline geldi. Bugüne kadar sahip olduğumuz verilerin toplamına dayanarak, tam aşılamadan sonraki 6 ila 12 ay içinde üçüncü bir doza ihtiyaç duyulabileceğinin muhtemel olduğuna inanmaya devam ediyoruz” denildi.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: