Yaşam

Dünyanın En Geniş Otoyolu: 26 Şerit!

ABD'de araba kullanmış olan herkes, çok sayıda otoyolun bazen devasa boyutlara ulaştığını bilir. Bunlardan biri de dünyanın en geniş otoyolu: Katy Freeway

Yurt Dışı Konserler

ABD’de her yönde beş şeritli yollara sık sık rastlanır. Ancak dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan devasa bir otoyol vardır: Katy Otoyolu. / Dünyanın en geniş otoyolu

Türkiye ve Avrupa’da otobanlar ne ise ABD’de de eyaletler arası otoyollar öyle. Genellikle dünyanın en büyük üçüncü ülkesinin çok sayıda şehrini ve eyaletini devasa mesafeler üzerinden birbirine bağlarlar.

Interstate 10 ayrıca 3860 kilometrelik muazzam bir uzunluktan geçiyor ve doğu ile batı kıyılarını birbirine bağlıyor.

Pasifik’te Santa Monica, California’da başladıysanız, “I-10” ile Arizona, New Mexico, Texas, Louisiana, Mississippi ve Alabama eyaletlerini geçebilir ve nihayet, gerçekten uzun bir yolun sonunda Atlantik’te Jacksonville, Fla’da olurdunuz.

Ancak Interstate 10’un sadece uzunluğu muazzam değil, genişliği de muhteşem. En azından Teksas’taki çok özel bir bölümde: Katy Otoyolu (Katy Freeway).

Houston’dan Katy banliyösüne giden yolun adı bu. Bu bölümde, otoban sürekli olarak genişletildi – en son 2008’de 26 şeride çıkarıldı.

Dünyanın en geniş olduğu iddia edilen otoyolu bile trafiğe neden dayanamıyor?

Çok sayıda trafik sıkışıklığı, şehre gidip gelen iki milyon insanı bir yük haline getirdi.

Yaklaşık 15 yıl önceki genişlemeden sonra başlangıçta sorunun çözüldüğü söylendi. New York Times, Texas Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin, Katy Freeway’in genişletilmesinin, o sırada daha büyük Houston bölgesinde zaten beklenen nüfus artışına ayak uydurmak için gelecekte gerekli kapasiteyi sağlamaya devam edeceğini söylediklerini aktardı.

Ancak trafik sistemini kalıcı olarak rahatlatmak yerine tam tersi oldu:

“Business Insider”a göre, artık daha fazla araç ek şeritleri kullanabildiğinden, trafik hacmi 2011’den 2014’e kadar önemli ölçüde arttı.

1960’ların başlarında, bilim adamları daha geniş otoyolların trafik sorunlarını çözmeyeceğine dikkat çekti. Yine de, ABD karayolları daha da genişletiliyor.

Örneğin, New York Times’a göre Teksas eyaleti, Interstate 45’in bir bölümünü genişletmek için gelecek yıl 9 milyar dolar harcamayı planlıyor. Bu da Katy Otoyolu ile kesişiyor.

YUNANİSTAN KİRA GARANTİLİ GOLDEN VİSA PROJESİ

Yunanistan Kira Garantili Golden Visa Programı Satılık Gayrimenkul

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu