Dünya

Gazze’de ramazan ayı ateşkes olacak mı?

11 Mart’ta ramazan ayı başlayacak. Bu sebeple İsrail’in ramazan ayında Gazze’ye yönelik saldırılarının devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Konuyla ilgili son açıklama Filistin Dışişleri Bakanı Maliki’den geldi.

Yurt Dışı Konserler

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ateşkes yapmak istemediğini, genç yaşlı gözetmeksizin Filistinlileri, kadınları ve çocukları öldürmeye devam etmek istediğini söyledi.

Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 55. Oturumu kapsamında geldiği Cenevre’de değerlendirmelerde bulundu.

Gazze’de saldırılar devam edecek mi?

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dikkati çeken Maliki, sivillerin öldürülmesine karşı olduklarını belirtti.

Maliki, rehinelerin serbest bırakılması, uzun yıllar İsrail hapishanelerinde kalmış Filistinli mahkumların değişimi ve ateşkes için oluşacak fırsata olumlu yaklaşacaklarını ifade ederek rehinelerin serbest bırakılmasının “ateşkes” anlamına da geleceğini bildirdi.

Ateşkes sağlanırsa Gazze’nin güneyinin yanı sıra kuzeye de insani yardım girişinin mümkün olacağının altını çizen Maliki, “Bu yüzden bunun gerçekleşmesini görmek istiyoruz. Bunun mümkün olan en kısa sürede, ramazan ayından önce olmasını umuyoruz ki insanlar Gazze’de bombalanmadan, öldürülmeden ve ateş altında kalmadan toparlanabilsin, özgürce nefes alabilsin.” ifadelerini kullandı.

Maliki, sağlanabilecek ateşkesin kalıcı hale getirilmesinin, Gazze’nin nasıl yeniden inşa edileceğini düşünme fırsatını da sunacağını bildirdi.

Maliki: Müzakereler son bir aydır devam ediyor

Anlaşmaya varılabilmesi için ABD, Katar, Mısır ve İsrail arasında müzakerelerin son bir aydır devam ettiğini kaydeden Maliki, bunun en kısa sürede uygulanma ihtimalinin olduğunu duyduklarını belirtti.

Maliki, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) 26 Ocak’ta İsrail’e yönelik aldığı ihtiyati tedbir kararlarının İsrail’in yanı sıra herkes için geçerli olduğunu hatırlatarak, “Eğer İsrail bu ihtiyati tedbirlere uymazsa bunun bedelini ödeyecektir.” dedi.

İsrail’in UAD’nin talebi üzerine raporunu 26 Şubat’ta sunduğunu aktaran Maliki, “Belki de rapor çok yanlıştır. İsrail geçici tedbirlere uyduğunu söyleyecektir ancak gerçekte bunlara uymuyor.” diye konuştu.

Maliki, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bu raporu inceleyeceğini ve mahkemeye yanıt vereceğini belirterek, “Gelişmeleri izliyoruz. Mahkeme, İsrail’in geçici tedbirlerine uymamasını kesinlikle tolere ve kabul etmeyecektir.” ifadesini kullandı.

Maliki: Netanyahu’nun amacı Gazze’yi yaşanmaz hale getirmek

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun saldırılarını durdurmak için bir anlaşmanın gerçekleşmesini istemediğini bildiklerini kaydeden Maliki, şöyle devam etti:

“Netanyahu savaşı uzatmak istiyor, ateşkes görmek istemiyor. O, Filistinlileri, kadınları ve çocukları öldürmeye devam etmek istiyor. Netanyahu, hastaneleri, okulları ve barınma merkezlerini yok etmek istiyor. Netanyahu’nun eli masum Filistinli çocukların ve kadınların kanıyla dolu. Netanyahu’nun bu savaştaki amacı Gazze’yi yaşanmaz hale getirmek ve bu yüzden Gazze’deki her şeyi yok ediyor. Bunu yapabilmek için Filistinlileri Gazze’nin kuzeyinden merkeze ve merkezden güneye zorla yerinden etmeye başladı.”

Uluslararası toplumun kendi iradesini Netanyahu’ya dayatma ve onu uluslararası hukuka uymaya zorlama konusundaki zayıflığının bedelini ödediklerini belirten Maliki, Netanyahu’nun kontrol edilememesi durumunda tüm bölgenin “alevler içinde kaldığını” görebileceklerini ve onun da istediğinin bu olduğunu vurguladı.

Hamas’tan müzakerelere ilişkin açıklama

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, “İsrail ile müzakerelerde esneklik gösteriyor ancak savaşa devam etmeye de hazır” dedi.

Mısır ve Katar liderliğinde devam eden müzakerelerde henüz bir sonuç çıkmazken, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Arap dünyasına seslendi. Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta konuşan Hamas lideri Haniye, Filistinlilerin yanı sıra Direniş Ekseni ve Arap ülkelerine “baskıyı arttırın” çağrısı yaparak, Gazze’ye desteğin arttırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Kudüs ve Batı Şeria’daki Filistinlilere seslenen Haniye, Ramazan ayının ilk gününde Mescid-i Aksa’ya yürüme çağrısı yaptı. Kutsal mekanların herkese açık kalması gerektiğini sözlerine ekledi. Kutsal yerlerin her türlü direnişle savunulacağını vurgulayan Haniye, “Mescid-i Aksa kuşatması da Gazze kuşatması da aynıdır. Hamas, İsrail ile müzakerelerde esneklik gösteriyor ancak savaşa devam etmeye de hazır” ifadesini kullandı.

“İsrail insanları aç bırakarak öldürüyor” diyen Haniye, “İsrail’in kara harekatı başarısızlıkla sonuçlandı” dedi.

Öte yandan İsrail’in Gazzeye yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. ABD Başkanı Biden, ateşkes kararıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Hipokrat öneriyor: Eldivensiz, maskesiz ameliyat skandalı!

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu