AmerikaAvrupaDünyaEn Son HaberlerOrtadoğu

ABD’li Senatör Bernie Sanders, Netanyahu’yu hedef aldı

ABD'li bağımsız Senatör Bernie Sanders, "Netanyahu tarafından daha ne kadar çocuk ve masum insan ezilecek?" ifadelerini kullandı.

Yurt Dışı Konserler

ABD’li bağımsız Senatör Bernie Sanders, Amerikan yönetiminin İsrail’e askeri desteğini kesmesi yönünde verdiği tasarıyla ilgili oturumda hem Netanyahu yönetimini hem de Kongre’yi eleştirdi.

Senato’da yaptığı konuşmada Sanders, Netanyahu’nun Gazze’deki halkı “küçük parçalara bölerek ezeceği” yönündeki sözlerini anımsatarak, “Amerikalılar ve ABD Kongresi olarak sormamız gereken soru şu: Bu süreçte Netanyahu tarafından daha ne kadar çocuk ve masum insan ezilecek?” şeklinde konuştu.

‘Netanyahu tarafından daha ne kadar masum insan ezilecek?’

Gazze’deki katliamın derhal son bulması gerektiğini söyleyen Sanders, “Başkan Biden haklı; bu son bulmalı ve bu ABD olarak bizim elimizde ancak şimdi Kongre, aşırı sağcı Netanyahu hükümetine 14 milyar dolar daha askeri yardım yapmaya hazırlanıyor. Böylece Netanyahu’ya Gazze’yi dümdüz etmesi için daha fazla bomba alması ve binlerce masum insanı daha öldürmesine olanak verecek.” dedi.

Sanders, Netanyahu’ya aktarılacak yardımların sadece daha fazla kadın ve çocuğun ölmesi anlamına geleceğini vurgulayarak, “Biz, tam da ABD Başkanı’nın kendisinden yapmasını istediği her şeyi tam anlamıyla görmezden gelen Netanyahu’yu gerçekten de ödüllendirmek mi istiyoruz?” diye sordu.

ABD’li senatör, “Gerçekten de İsrail tarihinin en aşırı sağcı hükümetinin liderine daha fazla destek vermek istiyor muyuz, ki bu adam siyasi kariyerini iki devletli çözüm önerisini yok etmeye adamıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Bernie Sanders’ten Putin örneği

Sanders, önceki gün Uluslararası Politika Merkezi aldı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada da benzer vurguları yapmış ve “Senato, Netanyahu’nun aşırı sağcı hükümetine, Gazze’deki ayrım gözetmeksizin bombalamalarını sürdürmesi için 14 milyar dolar daha vermeyi değerlendiriyor. Peki biz bu durumda 27 bin Filistinlinin öldürülmesini göz ardı ederek nasıl Putin’in Ukrayna’daki savaş suçlarını haklı bir şekilde eleştirebiliriz?” şeklinde konuşmuştu.

Uluslararası Adalet Divanının (UAD) kararları sonrası Netanyahu‘nun gelecekte tutuklanmasının önünün açıldığı ifade ediliyor.

Turizm Tatil Seyahat öneriyor; ‘ABD turizm pazarı 2-3 yıl içinde 1 milyon kişiye ulaşabilir’

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu