Seyahat

En Güzel Girit Plajları: Hepsine Hayran Kalacaksınız

Yunanistan'ın Girit Adası ülkenin en güzel plajlarına ev sahipliği yapıyor. İşte masmavi deniziyle Girit'in en güzel plajları listesi.

Girit plajları Yunanistan’ın en iyilerinden. Yumuşak, altın kumları ve berrak suları, adaya birçok tatilciyi çeken pastoral ortamlar yaratıyor. Girit’te çakıl plajlar da var kum plajlar da. Bu yüzden Girit tatili öncesinde plajların özelliklerini araştırmanızda fayda var.

Kuzey sahilindeki güzel plajlar genellikle daha yoğun olur.

Bir hafta dinlenmek için bir sahil kasabası arıyorsanız veya kalabalıklardan ve turistik dükkanlardan kaçmak istiyorsanız, burada bulabilirsiniz. Girit’teki en iyi plajlar listemizi okuyarak başlayın.

Elafonissi Plajı

Elafonissi Plajı
Elafonissi Plajı

Elafonissi, popüler turistik şehir Hanya’ya arabayla birkaç saatlik mesafede bulunan muhteşem bir plaj. Bu ünlü beyaz ve pembe kum plajı, kıyıya uzanan pembe ezilmiş deniz kabukları ile dikkat çekiyor ve denizin turkuaz ışıltısıyla güzel bir kontrast oluşturan hafif bir gül rengi tonu veriyor.

Plajda yüzmek için ideal iki sığ lagün bulunuyor. Buradaki kum, Akdeniz’de çok yaygın olan çakıl taşlı plajların aksine yumuşaktır.

Girit Turu

Elafonissi Plajına gitmeden önce rüzgar durumunu kontrol etmenizde fayda var. Çünkü bazı günler aşırı rüzgarlı olabiliyor.

Balos Plajı

Balos Plajı
Balos Plajı

Girit’te alışveriş bölgelerini dolaşırken kartpostallara bakıyorsanız, muhtemelen Balos’un bir fotoğrafını göreceksiniz. En kolay şekilde Kissamos limanından tekne ile ulaşılan Balos, Girit’in kuzeybatı yarımadasında bulunan mükemmel bir plaj. Elafonissi’ye benzer şekilde plaj, sığ lagünlere ve sakin sulara neden olan bir açık deniz adasına bağlı.

Prens Charles ve Prenses Diana bu plajı özel yatlarıyla ziyaret ettiler. Balos’a gittikten sonra kraliyet ailesinin neden burayı tercih ettiğini anlayacaksınız.

Voulisma Plajı

Voulisma Plajı
Voulisma Plajı

Agios Nikolaos’a arabayla kısa bir mesafede bulunan Voulisima Plajı, tüm kuzey kıyısı olmasa da Mirabello Körfezi’ndeki en muhteşem plajlardan biri. Geniş bir koyda arkada yükselen kayalıklarla harika bir görüntüsü olan mükemmel bir plaj Voulisma.

Göz Atın: Girit Adası Turları

En güzel Girit plajları arasında yer alan Voluisma güçlü bir yüzücü olmasanız bile, yüzmek için mükemmel bir yerdir. Su ılıktır ve körfeze doğru sığdır.

Plajın en iyi özelliklerinden biri, neredeyse gelişmemiş olmasıdır. Tek göreceğiniz güneş, kum ve deniz. Plajın yukarısındaki bir restoran, sahildeki ziyaretçilere hizmet sunuyor, böylece şezlongunuzu terk etmek zorunda bile kalmazsınız.

Vai Plajı (Palm Beach)

Girit'in En Güzel Plajları: Vai Beach
Girit’in En Güzel Plajları: Vai Beach

Vai’ye doğru yürüyüş yaparken dünyanın sonuna kadar sürdüğünüzü düşünebilirsiniz, ancak buna değecektir. Girit’in en doğu bölgesinde yer alan bu plaj, 5 binden fazla ağacın yeraldığı Avrupa’nın en büyük palmiye bahçelerinden birine sahip.

Falasarna

Falasarna Beach
Falasarna Beach

Hanya’dan sadece bir saat uzaklıktaki ve iyi yollarla ulaşılan Falasarna plajları geniş ve akuamarin mavisi suları olan, en iyi Girit plajları arasındaki yerini hak eden bir yer.

Bu alanı oluşturan beş büyük plaj, plajın bir ucuna yakın, görmeye değer kayalık bir girişi var.

Buradaki hakim rüzgar batıdan ve karadan eser, bu yüzden dalgalar oldukça büyüyebilir.

Falasarna’ya giderken, plajdan birkaç kilometre içerideki antik Minoan limanının kalıntılarını da keşfedebilirsiniz.

Preveli Plajı

Preveli Plajı: Girit
Preveli Plajı: Girit

İki sarp tepenin arasında yer alan Preveli Plajında tatlı su akışı da var. Plajda kuru bir alanda yeşil bir vaha hissi yaratan palmiye ağaçları bulacaksınız. Burada kiralık şezlong veya şemsiye yok, bu yüzden hazır olun.

Su açıktır, ancak plajın çakıl taşlarından oluştuğunu unutmayın. Yukarı ve aşağı yürüyüş hafife alınmamalıdır. Kayalıktır ve bazı bölgelerde taş merdivenler mevcuttur. Sağlam yürüyüş ayakkabıları tavsiye edilir. Yanınızda yeterince su bulundurmanızda fayda var.

Kendi arabanız varsa, Preveli Manastırı’na giden işaretleri takip edin, yaklaştıkça yol bir tepenin üstündeki büyük bir otoparka sola ayrılıyor. Sadece yukarıdan bir bakışla ilgileniyorsanız, park alanının üst ucuna ve sahilin manzarasını görmek için hemen ötesine yürüyün.

Plakias Plajı

Plakias Plajı
Plakias Plajı

Afrika kıtasına bakan Plakias’ta hakim rüzgar denizden uzak olduğu için sakin bir deniz sizi bekliyor.

Şemsiye ve sandalyeler sahil boyunca birçok alanda kiralanabilir. Restoranlar ve dükkanlar tarafından desteklenen canlı bir atmosfere sahip bir plajı seviyorsanız, orta veya batı tarafa gidin.

Sadece içki ve atıştırmalık sunan birkaç küçük plaj restoranıyla huzur arıyorsanız, doğu ucuna gidin. Hangi alanı seçerseniz seçin, şemsiyeler ve şezlonglar kiralanabilir.

Matala Plajı

Mağaranın İçinden Matala Plajı Görünümü
Mağaranın İçinden Matala Plajı Görünümü

Matala, Girit’in güney kıyısındaki en popüler turistik plajlardan biri. Libya Denizi’ne bakan bir girişte yer alan Matala’daki plaj, 1960’lı yıllarda şarkıcı / söz yazarı Joni Mitchell de dahil olmak üzere hippilerin yaşadığı mağaralarla ünlü. Hippiler çoktan gitti, ama onları buraya çekenlerin cazibesi kaldı. Mağaraları küçük bir ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Buradaki uzun ve geniş plaj, küçük çakıl taşları ve yumuşak kumdan oluşur. Uzun plaj boyunca şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz, isterseniz kendi havlunuzu da atabilirsiniz. En iyi Girit plajları arasındaki Matala da şnorkel için harika bir yer.

Agios Nikolaos Plajları

Canlı bir kasaba ortamında güzel bir plaj arıyorsanız, şehir merkezindeki otelinizden veya dairenizden çıkıp sabah yüzmeye gidebilir veya günbatımında bir sahile bakarken yemek yiyebilirsiniz, Agios Nikolaos plajları böyle bir yer.

En erişilebilir plaj Kitroplateia Plajı’dır. Mirabello Körfezi’nin karşısındaki sahilden yükselen dağlara kadar uzanan bu plajdan manzara inanılmaz. Bu plaj Agios Nikolaos’un güzel limanına ve göl alanlarına yürüme mesafesindedir.

Yürünebilir ancak şehir merkezinin hareketinden daha uzak olan Almyros Plajı ise yumuşak altın kum ve körfez boyunca aynı olağanüstü manzarası ile çok güzel bir plaj. Ancak, sadece atıştırmalık bulabileceğiniz sınırlı bir tesis vardır.

Europa heykelinin yakınında küçük bir çakıl plaja da uğrayabilirsiniz.

Souda Plajı

Souda Plajı
Souda Plajı

Plakias’ın sadece 2,5 kilometre batısında yer alan Souda Beach, bir ucunda dik bir kaya duvarı olan geniş bir koyda yer alıyor. En güzel Girit plajları listesinde yer alan plaj rüzgardan oldukça korunmaktadır. Çakıl ve kum karışımı plajın batı ucunda iki restoran bulunur. Yemek yerseniz şezlong ve şemsiyeleri ücretsiz kullanabilirsiniz.

Buradaki su temiz ve genellikle sakin.

Georgioupolis Plajı

Georgioupolis Plajı
Georgioupolis Plajı

Hoş sahil kasabası Georgioupolis, engebeli arazide yer alır ve diğer birçok plaj kasabasının aksine yeşil ve gür, şehrin her yerine dağılmış ağaçlarıyla ferah bir yer. Bu güzel kasabada nezih restoranlar, mağazalar ve kafeler bulacaksınız.

Plaj, sahil boyunca yaklaşık iki kilometre boyunca uzanıyor. Bu plajda deniz genellikle dalgalı ancak derin olmadığı için çocuklarınız için de mükemmel.

Georgioupolis, Hanya’ya arabayla 15, Resmo’ya 30 dakika uzaklıktadır. Burada konaklamak isterseniz çok makul fiyatlara tesisler bulabilirsiniz.

Ammoudara Plajı

Ammoudara Plajı
Ammoudara Plajı

En güzel Girit Adası plajları listesindeki yerlerden Ammoudara Plajı, Kandiye’de kalıyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir plaj. Tam 7 kilometrelik plaj yürüyüş sevenler için mükemmel. Şezlong ve şemsiyeler kiralanabilir.

Göz Atın: Yunan Adaları Turları

Bu plaj çoğu zaman rüzgarlı, bu nedenle kiteboarders ve rüzgar sörfçüleri de dahil olmak üzere çeşitli rüzgar sporu meraklılarını çekiyor.

Otopark ve erişim kolaydır, restoranlar ve dükkanlar yakındadır ve bir plajın ihtiyaç duyacağı her şeye sahiptir.

Frangokastello

Frangokastello
Frangokastello

Tarih ve doğal güzellikler Frangokastello’da birleşiyor. Burada, güzel bir kum plajına bakan eski bir Venedik kalesi ve güneye doğru uzanan inanılmaz mavi Libya Denizi bulacaksınız.

Plaj hafif eğimli olduğundan, küçük çocuklu bir aile için ideal bir yer. Hanya’dan yolculuk yaklaşık 80 dakika sürüyor, ancak rota muhteşem Imbros geçidinden geçerken buna değdiğini anlayacaksınız. Aşırı turistik bir yer olmadığından sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Sınırlı sayıda sandalye ve şemsiye kiralanabilir ve birkaç restoran taze deniz ürünleri ve diğer geleneksel Yunan yemekleri servis etmektedir.

Plaja 300 metre kısa bir mesafede yer alan Orthi Ammos, kum tepelerinin kristal berraklığında sulara indiği tamamen gelişmemiş bir plajdır.

Glyka Nera

Glyka Nera
Glyka Nera

Tatlısu Plajı olarak da bilinen plaj, çakıl taşları arasından sızan ve denize akan soğuk suyu ile ünlü. Sonuç olarak, buradaki su, ziyaret etmiş olabileceğiniz diğer birçok plajdan daha serin olacaktır.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı
Başa dön tuşu