Yaşam

Orhan Pamuk’tan Atatürk açıklaması

Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk'un son kitabı Veba Geceleri kısa bir süre önce raflardaki yerini aldı. Pamuk'un üzerinde 5 yıldır çalıştığı eserde Atatürk hakkında olumsuz ifadeler yer aldığı ileri sürüldü. Konu hakkında yazardan önemli bir açıklama geldi.

Yurt Dışı Konserler

Orhan Pamuk hayranlarının merakla beklediği Veba Geceleri kitabı kısa bir süre önce okuyucuyla buluştu. Son günlerde ise Veba Geceleri kitabında Orhan Pamuk’un Atatürk’ü eleştirdiği ifade ediliyor. Konu hakkında Yapı Kredi Yayınları ve Orhan Pamuk’tan açıklama geldi.

YKY’den yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan, Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelere dair iddia ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz.  Yayınevimiz tarafından yayımlanan Orhan Pamuk’un Veba Geceleri romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar tamamen asılsızdır.  Veba Geceleri kitabında yer alan Kolağası Kâmil karakteri, romanın geçtiği ‘hayali’ Minger adasının tüm vatandaşları tarafından bir halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir” denildi.

Yazar Orhan Pamuk ise “Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri’nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır” açıklamasında bulundu.

Bir kitap hayatınızı değiştirebilir mi?

YKY KİTAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu