Avrupa

Rusya’dan Tehdit: İlhak Ederiz

Rusya eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Rusya'nın Gürcistan'daki ayrılıkçı bölgeleri ilhak edebileceğini söyledi.

Yurt Dışı Konserler

Dimitri Medvedev’in ilhak açıklaması dünya basınında büyük yankı buldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en yakın isimlerden biri olarak görülen Medvedev, Rusya’nın Gürcistan’daki ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya’yı ilhak edebileceğini söyledi.

Rusya Güvenlik Konseyi’nin Başkan Yardımcısı görevini yürüten Dimitri Medvedev Argumenty I Fakty gazetesinde yayımlanan yazısında şunları yazdı:

“Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde Rusya’ya katılma fikri hâlâ oldukça popüler” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ülkenin en katı siyasi seslerinden biri hâline gelen Medvedev, “İlhak için iyi nedenler olursa büyük olasılıkla uygulanabilir.”

Gürcistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bahsi geçen bölgeler üzerinde kontrolünü kaybetmişti. Moskova, Gürcistan’ın güç kullanarak Güney Osetya’nın kontrolünü yeniden ele geçirme girişimine saldırıyla yanıt vermesinin ardından 2008 yılında bu bölgelerin bağımsızlığını tanımıştı.

Rusya’nın Gürcistan’la ilişkileri o tarihten bu yana yumuşamış olsa da Medvedev, Batı’yı Gürcistan’ın NATO’ya kabul edilmesi olasılığını gündeme getirerek gerilim yaratmakla suçladı.

Medvedev, bölgelerin bağımsızlığının tanınmasının 15. yıldönümünü kutladığı yazısında muhtemel ilhaka atıfta bulunarak “Endişelerimiz gerçekleşmeye yaklaşırsa, beklemeyeceğiz” dedi.

Rusya KKTC’ye Konsolosluk mu Açıyor?

YUNANİSTAN KİRA GARANTİLİ GOLDEN VİSA PROJESİ

Yunanistan Kira Garantili Golden Visa Programı Satılık Gayrimenkul

Yunanistan Golden

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu