Dünya

Yeni Zelanda Koronavirüs Salgınını Atlattı! Vaka Yok

Koronavirüs salgınıyla en başarılı şekilde mücadele eden ülkeler arasında yer alan Yeni Zelanda'da aktif vaka kalmadı. Ancak ülke sınırları hala kapalı.

Yeni Zelanda koronavirüs salgınını bitiren ülkeler arasında yer aldı. Çünkü ülkedeki hastanelerde veya karantina altında aktif koronavirüs vakası kalmadı. Ancak buna rağmen Yeni Zelanda sınırlarını diğer ülkelere açmayı şimdilik düşünmüyor. Bunun sebebi koronavirüs vakalarının dışarıdan ithalinin önüne geçmek olarak gösteriliyor.

Yeni Zelanda’da virüs vakası yok ve ülkede önlemler en düşük uyarı düzeyine taşındı. Ancak Başbakan Jacinda Ardern, sınırların şimdilik kapalı kalacağını söyledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeni Zelanda Bşbakanı Ardern “Virüsü ithal etmemeyi hedeflediğimiz için sınırlarımız ilk savunma hattımız olmaya devam ediyor. Sınırlar kapalı kaldı, sınırdaki yönetilen izolasyonumuz devam edecek ve bunun potansiyel bir yol olduğunu biliyoruz. Bu konu çok önemli” diye konuştu.

Yeni Zelanda, sadece az sayıda vakası olan Avustralya ile sınırların açılması konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Yeni Zelanda Koronavirüs Alarm Seviyesi 1’e Düşürüldü

Ardern, aktif vaka kalmamasının ardından Yeni Zelanda kabinesinin, bu gece yarısından itibaren COVID-19 alarm seviyelerinde ülkeyi Birinci Seviyeye taşımayı kabul ettiğini söyledi.
Kısıtlamaların kaldırılması, Yeni Zelandalıların düğünler ve cenaze törenleri gibi halka açık etkinlikleri ve özel etkinlikleri sınırlama olmaksızın düzenleyebilecekleri anlamına geliyor.

Küba Koronavirüs Aşısını Kritik Hastalarda Denedi

Hükümete COVID-19 hakkında tavsiyede bulunan bilimsel bir kurum olan Te Pūnaha Matatini’nin başındaki Shaun Hendy Axios’a verdiği demeçte, “Testleri erken hızlandırdık ve bu da vakaların çok daha etkili bir şekilde izolasyona alınmasını sağladı. Çabalarımız sonucunda koronavirüs salgını temel hizmet çalışanları arasında yaygınlaşmadı” ifadelerini kullandı.

Ülkede onaylanmış 1504 yeni tip koronavirüs vakası bulunuyordu. Bunlardan 22’si yaşamını yitirirken aktif koronavirüs vakası kalmadı. Yeni Zelanda virüs salgınının ilk günlerinde sınırlarını kapatmış ve sıkı önlemler uygulamıştı. Bu önlemler sayesinde ülke çok sayıda turist alan ülkeler arasında yer almasına rağmen koronavirüs salgınını hafif atlattı.

10 Haziran’da Yurt Dışı Uçak Seferleri Başlıyor

Yeni Zelanda son 17 gün boyunca yeni vaka bildirmedi. 5 milyon nüfuslu ülkede Sağlık Bakanlığı 300 bine yakın koronavirüs testi yaptı.

Ülkede 23 Mart’ta zorunlu olmayan işletmeler kapandı, etkinlikler ve toplantılar iptal edildi ve 3. seviye karantina önlemleri hayata geçirildi. Sadece temel hizmetlerde çalışmaya devam eden işçilerin çocukları okula gitti.

70 yaşın üzerindeki veya kronik hastalığı olanlardan evden çıkmamaları istendi.

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu