Yaşam

Sigmund Freud Müzesi Online Ziyarete Açıldı

Avusturyalı nörolog ve psikanaliz kuramının kurucusu Sigmund Freud'un Londra'daki evi, doğum gününde ücretsiz olarak online ziyarete açıldı.

Nörolog ve psikanaliz kuramının kurucusu kabul gören Sigmund Freud ve ailesinin 47 yıl yaşadığı Londra’daki evi, doğum günü olan 6 Mayıs’ta çevrimiçi ziyarete açıldı.

Sigmund Freud (6 Mayıs 1856 – 23 Eylül 1939), eskiden Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olan, günümüzdeki Çekya sınırlarında doğan bir nörolog. Hastaların zihinsel sıkıntılarının bilinç dışı unsurları arasındaki bağlantıyı fark etmiş ve hastalarının psikoterapi yöntemlerinde dış unsurları da ilk planda tutarak çözüme ulaşmaya çalışmış. Freud bu buluşuyla psikanaliz kurucusu olarak tarihe geçmiştir.

Psikanaliz, hasta ile psikanalist arasında gerçekleşen diyalog yoluyla psikopatolojik vakaları tedavi etmekte kullanılan klinik yöntemidir. Hastaların zihinsel süreçlerinin bilinç dışı unsurlarla olan bağlantılarını ortaya çıkarmaya çalışır.

Sigmund Freud ve ailesi, II. Dünya Savaşı sırasında Avusturya’daki Nazi baskısından kaçarak Londra’daki bu son evlerine yerleştiler. Sigmund Freud 23 Eylül 1939’da bu evde hayata veda etti. Freud’un kızı Anna Freud, 1982’ye kadar bu evde kaldı ve vefatından sonra evin müze olmasını istedi. Freud Müzesi 1986 senesinde halka açıldı.

Londra’daki müzede Freud’un terapilerinde kullanmış olduğu halı kaplamalı antika koltuk, çalışma odası ve kütüphanesinde bulunan kitapları ve notları, Salvador Dali’nin çizdiği Freud portresi de dahil iki bin eser bulunuyor.

Freud Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

Sigmund Freud Müzesi, Sigmund Freud’un eski ofisinde ve dairesinde ziyaretçileri ağırlamaktadır. Eskiden bir anma evi olan Sigmund Freud Müzesi, Avrupa’nın en büyük Psikanaliz kütüphanesi ile bir araştırma ve tartışma yeri olması yanı sıra, yılda 100.000’den fazla ziyaretçiyle turistik bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu