Dünya

ABD’de üniversitelerden Filistin’e destek sesleri yankılanıyor

7 Ekim' den bu yana İsrail, Gazze'ye saldırılar düzenliyor. Binlerce masum sivilin öldüğü saldırılar şiddetini her geçen gün arttırıyor. ABD'de bulunan üniversitelerde Filistin'e destek gösterileri devam ediyor.

Yurt Dışı Konserler

ABD’de Filistin yanlısı gösteriler sürüyor. Columbia Üniversitesi’nde 18 Nisan’da başlayan ve ülke genelindeki üniversitelere yayılan gösteriler yankı uyandırıyor. Polisin sert müdahalelerine rağmen geri adım atmayan öğrenciler, İsrail’e ve destekçilerine tepki gösteriyor. ABD’li yetkililer ise gösterileri “düşünce özgürlüğü” olarak ifade etse de ABD polisi Filistin yanlısı protestolarda sert müdahalelerle yüzlerce kişiyi gözaltına alıyor. Connecticut eyaletindeki Yale Üniversitesi kampüsünde kamp kuran Filistin destekçilerine müdahale eden ABD polisi, 50 öğrenciyi gözaltına aldı. İsrail saldırılarına tepki gösteren yüzlerce kişinin kurduğu çadırları dağıtan polis, yeni çadır kurmaya çalışan öğrencilerin etrafında barikat kurdu.

ABD’de üniversite öğrencileri Filistin için tek yürek

Louisiana eyaletinin New Orleans kentinde ise polis, turistler arasında popüler olan Jackson Meydanı’nda düzenlenen Filistin yanlısı bir protesto sırasında 10 kişiyi gözaltına aldı. Polisin, kapanış saati 19.00 olan meydanı boşaltmaya çalıştığı ancak, göstericilerin çıkmayı reddettiği öğrenildi.

Şimdiye kadar 900 kişi gözaltına alındı

New York merkezli haber ajansı Associated Press’e (AP) göre, Columbia Üniversitesi’nde 18 Nisan’da başlayan ve ülke geneline yayılan Filistin yanlısı gösterilerde şimdiye kadar yaklaşık 900 Filistin destekçisi gözaltına alındı. Yaklaşık 2 haftadır devam eden gösterilerde kamp kurarak İsrail’in saldırılarına son vermesi yününde çağrılar yapan öğrenciler, üniversitelerinin İsrail’e silah satan şirketlerle ilişkilerini kesmesi çağrısında bulundu. California, Georgia ve Teksas’taki üniversiteler olmak üzere birçok üniversitenin öğretim üyeleri de öğrencilere desteklerini açıkladı.

Gösteriye Yahudi topluluğu destek verdi

New York’taki Columbia Üniversitesi kampüsünde öğrenciler polis müdahalesine rağmen gösterilerine devam ediyor. İsrail’e tepki gösteren öğrencilere, Ortodoks Yahudi topluluğu üyeleri, ellerinde “Özgür Filistin” yazan pankartlarla destek verdi.

ABD’nin ardından Kanada’daki McGill Üniversitesinde de Filistin‘e destek için kamp kuruldu.

Hipokrat öneriyor: Boğaz ağrısına iyi gelen 5 çay

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu