Saraybosna Gezi Rehberi: İşte Gezilecek Yerler Listesi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna Avrupa'nın en büyüleyici ve ilginç yerlerinden biri. Saraybosna gezilecek yerler listesinde birçok güzellik var.

Saraybosna’da yapılacak her şey ve bu şehrin verdiği enerji hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. Ancak, insanların neden Bosna’nın başkentini ziyaret etmeleri gerektiğini özetlemek gerekirse, şehrin doğal konumu ve büyüleyici eski şehir merkezi yeter bile. Saraybosna, bir Avrupa başkentinden çok geleneksel bir Doğu şehri gibi hissettiriyor.

Saraybosna’yı bu kadar eşsiz bir yer yapan bu sıcakkanlı ve çok kültürlü atmosfer. Bazen Avrupa Kudüsü de denilen şehirde Osmanlı dönemi camiler, Katolik katedralleri ve Ortodoks kiliseleri yan yana duruyor.

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna’nın büyüleyici eski şehir merkezi Başçarşı, Bosna’daki en eski camilerden bazılarıyla Osmanlı dönemine geri dönmenizi sağlar. Daha modern olan merkez bile pastel renkli Avusturya-Macaristan mimarisi ile sizi karşılar, Miljacka nehri üzerindeki köprülerle başka bir zaman dilimine götürür. Ayrıca canlı bir kafe kültürü var. Oturup baklava gibi tatlı hamur işleriyle Bosna kahvesini denemek için çok sayıda çay evi var.

Saraybosna her yıl daha fazla ziyaretçi alıyor. Ancak turizm hala gelişiyor ve bu da fiyatları düşük tutuyor. İlginç müzeler sadece küçük bir katkı istiyor, restoranlar az paraya büyük porsiyonlar sunuyor, konaklama ucuz ve çoğu şey yürüyerek keşfedilebiliyor. Saraybosna’da neredeyse hiçbir şey ödemezsiniz, ancak karşılığında çok şey alırsınız.

Saraybosna’da Ne Yapılır?

Bosna’nın başkenti o kadar büyük olmasa da, herkes için bir şeyler var. Tarihi, doğayı veya kültürü seviyorsanız Saraybosna’da yapılacak çok şey var. Büyüleyici müzelerden bazılarını ziyaret edebilir, eski şehirde dolaşabilir veya şehrin güzel manzaralarını görmek için tepelerde yürüyüş yapabilirsiniz.

Dağlar sadece bir taş atımı ile iç ve dış mekan aktivitelerinin harika bir karışımıdır. Şehirden kaçmak kolay ve doğa hemen köşede. Saraybosna, her iki yanında yeşil tepeler bulunan bir vadide yatıyor. Dağlar hem yaz hem kış yürüyüş yapmak için mükemmeldir. Yılın hangi döneminde ziyaret ederseniz edin, Saraybosna’da her zaman yapacak ilginç şeyler vardır.

İyi yemek sevenler de Saraybosna’da harika vakit geçirebilirler. Akşam yemeğine çıkmak nispeten ucuz ve şehirde lezzetli Bosna mutfağı sunan bir dizi mükemmel restoran var.

Saraybosna’nın çok kültürlü tarihi

Saraybosna’nın çalkantılı ve büyüleyici tarihi, Saraybosna’yı ilginç bir ziyaret yapan bir başka neden. Farklı imparatorluklar şehri yönetirken uzun bir hoşgörü ve dini çeşitlilik geleneği vardır. Saraybosna her zaman doğu ve batı arasında bir buluşma noktası olmuştur.

Farklı kültürlerin etkileri şehirde açıkça görülebilir. Saraybosna farklı zaman dönemlerini temsil eden katmanları olan bir soğana da benzetilebilir.

Göz Atın: Saraybosna Turları

Şehrin kalbi dar sokakları ve minareleriyle Osmanlı dönemine geri döndüğünüz eski şehirdir. Daha sonra eski kenti çevreleyen Avusturya-Macaristan imparatorluğunun güzel ve zarif mimarisi ve şehrin eteklerinde Tito’nun komünist yönetiminin daireleri.

Saraybosna’nın Geçmişten Dersleri

Saraybosna’nın çok kültürlü doğası her zaman iyi gitmedi ve Avrupa tarihinde bir kereden fazla önemli bir rol oynadı.

Örneğin, Avusturya-Macaristan imparatorluğunun sonunu ve birinci dünya savaşının başlangıcını tetikleyen Latin Köprüsü’nde prens Ferdinand’ın öldürülmesi olayını tarih kitaplarından bilirsiniz.

İkinci dünya savaşı sırasında Saraybosna’daki Müslümanlar, Sırpların Hırvat Nazi Ustase tarafından zulüm görmesini kınadılar. Kimliklerinden bağımsız olarak tüm vatandaşları için güvenlik talep ettiler. Direniş, Walter adında bir partizan tarafından yönetildi. 1945’te Kurtuluş gününde öldürüldü.

Saraybosna daha sonra Tito’nun sosyalist federal Yugoslavya cumhuriyetinin bir parçası oldu ve 1984’te Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı. Demokrasi eksikliğine rağmen turizm arttı ve şehir için iyi bir zamandı.

Saraybosna’da Savaş

Yugoslavya dağıldığında ve Bosna iç savaşı patlak verdiğinde Saraybosna en karanlık zamanlarını gördü. Başkent, modern savaş tarihindeki en uzun kuşatmaya maruz kaldı, çünkü Sırplar şehri 4 yıl kuşattı ve çevredeki tepelerden sürekli saldırdılar.

Saraybosna kuşatması sırasında 12 binden fazla insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Ancak, çok kültürlü ruhu tamamen yok edilemedi. Savaştan kalan izlere rağmen, şimdi Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri ve umut ve uzlaşma sembolü.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler: 1 – Galerija 11/07/95

Galerija 11/07/95
Galerija 11/07/95

Bosna’daki iç savaşı daha iyi anlamak için Saraybosna’daki bazı ilginç müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Bir müze insanı olmasanız bile Saraybosna’da yapılacak en iyi şeyler arasındalar ve bunlardan en az birini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Her şeyden önce, Srebrenica’daki soykırım hakkında Galerija 11/07/1995 adlı iyi organize edilmiş sergi var.

Srebrenica, Bosna’nın doğusunda uluslararası barış güçlerinin koruması altında olan bir kasaba idi. Yaklaşık 40 bin Bosnalı Müslüman güvenli bir yer olduğunu düşündükleri buraya sığındı. Ancak 11 Temmuz 1995’te Sırp ordusu şehri işgal etti ve sistematik olarak 8 binden fazla Müslüman’ı öldürdü. Uluslararası barışı koruma görevlileri izledi.

Bu galeri sizi derinden etkileyecek. Bazı bilgilerin hazmedilmesi kolay değil. Birçoklarına göre dışarıdan basit gibi görünen bu galeri Saraybosna’nın en iyi müzelerinden biri.

Varadero Gezilecek Yerler Listesi: Küba’nın İncisi

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna kuşatması hakkında daha fazla bilgi edinmek için şehrin eteklerindeki tünel müzesini ziyaret edebilirsiniz. Bosna ordusu şehre yiyecek, silah ve insani yardım kaçırmak için bir tünel inşa etti.

Tünelin girişinde yaşayan aile, kuşatma ve tünelin şehrin hayatta kalması için önemi hakkında bilgi veren evlerini müzeye dönüştürdü.

Saraybosna Umut Tüneli’ne Nasıl Gidilir

Saraybosna Umut Tüneli
Saraybosna Umut Tüneli

Tünel müzesine ulaşmak için taksi tutmak en kolay yol. Ancak toplu taşıma ile gitmeniz de mümkün. Ilidza’ya giden 3 numaralı tramvayı kullanabilirsiniz. Son durakta inin ve (30-40 dakika) yürüyün. Ya da Ilidza son durakta indikten sonra göreceğiniz otobüs duraklarında 32 numaralı Kotorac otobüsünü bulun. Başka bir seçenek de tura katılmaktır. Infobosnia, 15 Euro karşılığında 14:00’de günlük turlar düzenliyor. Eğer bir öğrenciyseniz kartınızı yanınızda götürün.

İnsanlığa Karşı Suçlar Müzesi

Katedralin yakınında, genel olarak Bosna’daki soykırım üzerine odaklanan insanlığa karşı yeni bir suç müzesi bulacaksınız. Müzede cinsel şiddet, çocuklara karşı işlenen suçlar ve toplama kampları gibi konular yer alıyor.

Sergide fotoğraflar, belgeseller ve kişisel eşyalar yer alıyor. Biraz kaotik ve bazen bağlamdan yoksun birçok bilgi var, ancak müze genel olarak sert soğuk gerçeklerin arkasındaki trajik hikayeleri göstermeyi başarıyor.

Tarih Müzesi ve Caffe Tito

Caffe Tito
Caffe Tito

Tarih müzesi, yukarıdaki müzeler kadar iyi organize edilmiş ve etkileyici değildir, ancak yine de sadece Bosna savaşıyla ilgili değil, aynı zamanda ikinci Dünya savaşı ve Tito’nun komünist rejimi altındaki zamanla ilgili bazı ilginç sergiler de var.

Aslında müze, sosyalist federal Yugoslavya cumhuriyeti sırasında Bosna’nın devrimci müzesi idi. Yakındaki kafe Tito kendi başına bir müzedir ve müze ziyaretinizden sonra oturmak için harika bir yerdir.

Yellow Fortrese’de Yürüyüş

Saraybosna’da yapınca hoşunuza gidecek şeylerden biri de şehri çevreleyen tepelerde dolaşmak. Öğleden sonra Yellow Fortrese’e (Sarı Kale) doğru yürümenin tam zamanı. Eski kenti koruyan eski surlardan gelen bu kalıntılar şimdi şehrin muhteşem manzarasını sunuyor.

Fark edeceğiniz ilk şey savaş mezarlıklarıdır ve ötesinde modern Saraybosna’nın binalarını ve evlerini göreceksiniz. Burası aynı zamanda kalabalıktan kaçmak için en iyi yerdir. Küçük dar sokaklarda huzurlu bir köy atmosferi yaşayacaksınız.

Şehir manzaralarını görmek için tepelerde yürümek Saraybosna Bosna’da yapılacak en iyi şeyler arasında.

Başçarşı’da Yürüyüş

Saraybosna Gezilecek Yerler: Başçarşı
Saraybosna Gezilecek Yerler: Başçarşı

Aslında Başçarşı yazının başında olabilirdi. Çünkü Saraybosna’nın merkezi burası. Eski şehir, Osmanlı dönemine geri dönmenizi sağlayacak. Burası doğunun batı ile buluştuğu yer ve Osmanlıların yıllar önce geride bıraktığı etkiyi hissedebilirsiniz.

Eski camiler, Kur’an okulları ve hediyelik eşya satan oryantal dükkanlar bulacaksınız. Doğa çağırırsa, Avrupa’daki en eski umumi tuvalete gidebilirsiniz (1530). Modern bir versiyon hala çalışıyor.

Başçarşı’nın taş döşeli taşlı sokakları da Saraybosna’daki en iyi restoran ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Canlı bir kafe kültürü var ve sıcak bir çay veya kahve asla uzakta değil.

Sebilj Çeşmesi

Saraybosna’da yüzlerce köşk şeklinde çeşme vardı. Su dağıtmak bir Osmanlı geleneğiydi. Çeşmelerdeki görevlilere Osmanlı tarafından ödeme yapılmış ve Sebiljdzija adı verilmiş.

Saraybosna’da kalan tek örneği ise Başçarşı meydanında. Başçarşı’da hala yaşlı ve gençlerin güvercinleri beslemek için bir araya geldiği merkezi bir yer.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Cami
Gazi Hüsrev Bey Cami

16. yüzyıla ait Bascarsija Gazi Hüsrev Bey Camii, Bosna’daki en büyük tarihi cami. Tipik Osmanlı tarzında ve İstanbul’un meşhur camilerine çok benziyor.

Ziyaretçiler günün her saatinde huzurlu avluya girebilirler. Cami Müslüman olmayan turistler için sadece namaz vakitlerinin dışında açıktır, çünkü hala Müslüman Saraybosna için ibadet merkezi.

Morica Han

Başçarşı’nın merkezinde Morica Han’ı bulacaksınız. Saraybosna’da kalan tek kervansaray olan yenilenmiş kapalı çarşı. 16. yüzyılda inşa edilmiş. Dışarıda, kervansarayın eskiden çok daha büyük olduğunu gösteren harabelerin bazılarını hala görebilirsiniz. İçinde hediyelik eşya dükkanları ve Morica han restoranı bulunmakta.

Saraybosna Kültürler Buluşması

Bascarsija’yı Ferhadija caddesine doğru terk ederken “Sarajevo Meeting of Cultures” işaretini bulacaksınız. Gerçekten daha oryantal atmosferi ve eski camileri ile Bascarsija’nın bittiği ve batı dükkanlarıyla Ferhadija caddesinin başladığı bir yeri işaret ediyor.

İşaret, Saraybosna’yı farklı kültürlerin buluştuğu bir barış ve hoşgörü şehri olarak tanıtmak isteyen bir STK olan SMOC girişimi.

Ferhadiye Caddesi’nde Yürüyüş ve Alışveriş

Ferhadiye Caddesi
Ferhadiye Caddesi

Ferhadija’nın daha modern alışveriş caddesi Başçarşı’dan tamamen farklı bir dünya. Ferhadija sizi hükümetin savaşın tüm izlerini silmek için çok çalıştığı çağdaş Saraybosna’ya getirecek.

Ferhadija’ya girdiğinizde sonsuz alevi göreceksiniz. İkinci Dünya Savaşı sırasında Bosna’da ölen siviller ve askerler için bir anıt.

Sacred Heart Katedrali

Ferhadija caddesinde yürürken kutsal kalp katedralini de göreceksiniz. Katedral, Bosna’daki en büyük katolik kilisesidir ve şehrin sembollerinden biridir.

Latin Köprüsü

Saraybosna Gezilecek Yerler: Latin Köprüsü
Saraybosna Gezilecek Yerler: Latin Köprüsü

Başçarşı’nın arkasında Latin köprüsünü ziyaret edebilirsiniz. Miljacka nehri üzerindeki bu Osmanlı köprüsü Saraybosna’nın en eski köprülerinden biridir. Bu gerçek genellikle göz ardı edilir, çünkü köprü Archduke Ferdinand’ın 1914’te öldürüldüğü yer olarak daha ünlüdür. Yani Birinci Dünya Savaşı’nı tetikleyen olay.

Markale Market

Markale Market, Başçarşı’nın hemen yanında küçük bir taze ürün pazarıdır. Üzücü tarihi nedeniyle Saraybosna’da büyük önem taşıyor. Sırp Ordusu’nun saldırıları 5 Şubat 1994’te 68 kişiyi ve 28 Ağustos 1995’te yine 43 kişiyi öldürdü. Pazarın arkasındaki küçük bir anıt, bu olaylarda hayatını kaybeden sivillerin isimlerini gösteriyor.

City Hall: Vijećnica

Saraybosna’daki hemen hemen her binanın anlatacaklarından daha fazla hikayesi var. Saraybosna Belediye Binası, kentin en büyük Avusturya Macaristan binalarından biridir. 1949’da 155.000’den fazla nadir kitap ve el yazması ile Milli kütüphane oldu. Bazıları 19. yüzyıldan Bosna kültür tarihi hakkındaydı. Ne yazık ki 1992’de Sırp bombardımanı kütüphaneyi tamamen yok etti.

Yıllarca süren restorasyondan sonra bina 2014 yılında bir Ulusal anıt olarak yeniden açıldı. Şimdi çeşitli etkinlikler ve sergiler için kullanılıyor ve kesinlikle gezmeye değer.

Ali Paşa Camii

Ali Paşa Camii, 16. yüzyılda Osmanlı tarzında inşa edilmiştir. Belediye binası gibi Bosna savaşında da Sırplar tarafından ağır hasar gördü. 2004’teki restorasyonlardan bu yana bir Ulusal Anıt.

Saraybosna Gülleri

Saraybosna Gülleri
Saraybosna Gülleri

Saraybosna kuşatması sırasında caddelerde derin izler bırakarak yüzlerce bomba şehre düştü. Öldürülenlerin anısına izler kırmızı reçine ile dolduruldu ve şimdi Saraybosna’nın gülleri olarak biliniyorlar.

Neno’nun Ücretsiz Yürüyüş Turu

Saraybosna’nın tüm giriş ve çıkışlarını bilmek istiyorsanız, Neno’nun ücretsiz yürüyüş turunu tavsiye ederiz. Neno size Saraybosna’nın tüm sırlarını gösterecek ve bu arada kuşatma sırasında kendi yaşam deneyimlerini paylaşacak. Şehirde yürürken Saraybosna Güllerini sizin için gösterecek ve binalardaki kurşun deliklerinin arkasındaki hikayeleri paylaşacak. Nenad’ın internet sitesine buradan ulaşın.

Bosna Mutfağı

Cevapcici
Cevapcici

Saraybosna’da Bosna mutfağının lezzetlerini bulmak için birçok fırsat var. Cevapcici (Boşnak köftesi) ve Burek (börek) Saraybosna’nın her yerinde. İyi bir burek için, sadece fırınlardan gelen kokuyu takip edin. En yaygın olanı ıspanak veya peynirle yapılanlar. Ancak çok daha fazla çeşit bulmanız mümkün, kabakla bile.

Diğer geleneksel Bosna yemekleri arasında Muckalicka (etli sebze güveç), Dolma ve Sarma bulunur.

Bosna’nın tatlılarını da Başçarşı’daki birçok dükkanda deneyebilirsiniz.

Trebevik Dağındaki Kızak Pisti

1984 yılında Saraybosna Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı. Yıllar boyunca komünist yönetim ve savaş, çoğu tesisi terk edilmiş bıraktı. Trebevic dağında, şimdi grafiti sanatı için kullanılan terk edilmiş kızak pistini bulabilirsiniz. Yaz aylarında güzel bir yürüyüş ve Saraybosna manzarası da güzel. Kızak pistlerinde çılgınca bisiklet sürüşü yapan gençler de var.

Nisan 2018’de Saraybosna’nın meşhur teleferiği yeniden açıldı ve sizi eski şehirden terk edilmiş kızak pistinden sadece 5 dakika uzaklıktaki Trebeviç dağının tepesine götürecek.

Vrelo Bosne

Vrelo Bosne
Vrelo Bosne

Vrelo Bosne, Saraybosna’nın biraz dışında, şehrin en huzurlu parkı. Kentten kısa kaçamak yapan Saraybosnalılar arasında çok popüler. Su yolları, uzun ağaçlar ile kaplı patikalarla iç içedir. Bu nedenle sonbahar manzaralarını görmek için Saraybosna’daki en iyi yer.

Ulaşım: Ilidza’ya giden 3 numaralı tramvaya binebilirsiniz. Son duraktan taksiyle Vrelo Bosne’ye ulaşabilirsiniz. Ağaçlı yoldan yürümek de bir başka alternatif. Mesafe yaklaşık 3 kilometre.

Bjelasnica

Bjelasnica, Saraybosna yakınlarındaki en büyük kayak merkezlerinden biri ve dik yamaçları ile ünlü. Ancak amatörler için daha kolay seçenekler de var. Kışın burası kayak, snowboard veya snowshoeing yapmak için en iyi yer.

Jahorina

Saraybosna yakınlarındaki dağlardaki bir başka popüler kayak merkezi Jahorina. Bu Dinaric Alpleri’nde en yüksek ikinci dağ zirvesidir ve 1984 Kış Olimpiyatları’nda Kadınların Alp yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır.

Konjic

Konjiç, Saraybosna’dan yaklaşık bir saat uzaklıktaki küçük bir kasaba. Masmavi Neretva nehrinin yanında doğal bir konuma sahip olan yer, güzel bir Osmanlı köprüsüne sahiptir. Konjiç’e gelmenin temel nedenlerinden biri de Tito’nun sığınağını ziyaret etmektir.

Büyük yeraltı nükleer sığınağı yıllarca gizli tutuldu. Konjiç’teki insanlar bile şehrin kuzeyindeki dar bir geçitte inşa edilen şeyin tam olarak ne olduğunu bilmiyorlardı. Bu soğuk savaş kalıntısı 2011 yılında kapılarını açtı.

Ayrıca Neretva nehri üzerinde rafting turları, yürüyüş, kanyon ve kano turları düzenleniyor.

Mostar

Saraybosna Gezi Rehberi: İşte Gezilecek Yerler Listesi

Birçok kişi Saraybosna’dan bir günlük gezi olarak Mostar’ı ziyaret ediyor. Bu mümkün olmasına rağmen, bu gezi için en az 2 gün ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Mostar, savaş sırasında kentin Hırvat ve Boşnak bölgelerini birbirine bağlayan ünlü köprü de dahil olmak üzere ağır hasar gördü. Eski şehir ve köprü eski ihtişamıyla güzelce yenilenmiştir. Neretva nehrinin yanı sıra doğal konumu, bunu Bosna’nın en güzel kasabalarından biri haline getiriyor.

Mostar bu nedenle çok popüler bir turistik cazibe merkezidir. Gün boyunca çok kalabalık olabilir. Kalabalıktan kaçmak istiyorsanız, sabahları ve akşamları şehirde dolaşmak için en uygun zaman.

Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Nasıl gidilir: Saraybosna’daki şehirler arası otobüs terminalinden düzenli aralıklarla Mostar’a otobüs kalkıyor. Yaklaşık 2.5 saat süren otobüs yolculuğu epey keyifli. Daha keyifli olan ise tren yolculuğu ancak günde bir sefer olduğu için saati size uymayabilir.

Exit mobile version