Nesim Malki Cinayeti

Nesim Malki Cinayeti Erol EvcilNesim Malki, 28 Kasım 1995 günü bir Salı sabahı Bursa’nın önemli iş insanlarından Ali Osman Sönmez’e ait olan özel bir uçakla saat 10.20’de Bursa Yenişehir Havaalanı’na indi.
Malki, kendisini bekleyen şoförü Cengiz Yüksel’in kullandığı 34 SPK 62 plakalı Renault Spring marka otomobilin arka koltuğuna oturarak yola koyuldu.

Tunca Tekstil’in sahibi olan Bursalı iş adamı ve tekstilci Nesim Malki, piyasaya faizle para vererek tefecilik yapıyordu. KKTC’de 1993 yılında Tunca Bank’ı kuran ve Genel Müdürlüğüne Emlak Bank’ın eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu’nu getiren Nesim Malki’nin 700 trilyon liralık bir servetinin olduğu biliniyordu.

Havalimanında bekleyen bir araçtaki iki kişi araçlarıyla Malki’nin otomobilini takibe aldılar. O arada takibe, içinde dört tetikçinin bulunduğu bir otomobil daha katıldı. Malki, özel uçağı ile geldiği ve 24 Aralık 1995 Genel Seçimleri sonrası DYP Partisinde Bursa Milletvekili olacak Ali Osman Sönmez’in fabrikasınadaki randevuya gidiyordu.

Malki’yi izleyen ilk ekip, infazın gerçekleştirildiği Bursa Özdilek Tesisleri’ne yaklaşırken Malki’nin otomobilini sollayarak öne geçti. Özdilek Tesisleri’nin hemen yakınındaki trafik lambalarında kırmızı ışığın yanması üzerine şoför durdu. Bu arada arkadaki otomobilde bulunan üç kişi aşağı inerek, arka koltukta oturan Malki’yi çapraz ateşe tutarak öldürdüler.

Dördüncü kişi ise otomobilin kontağını kapatmadan arkadaşlarını bekledi. Saldırganlar şoför Cengiz Yüksel’i vurmadılar. İnfazdan hemen sonra az ötede park halinde bekleyen iki kişilik ekip, saldırganların kaçışına da öncülük etti. Saldırganlar, ekibin kullandığı aracın arkasından İzmit istikametine doğru kaçmayı başardılar.

Tefecilik yapan Musevi işadamı Nesim Malki’nin ölümüyle birlikte 700 trilyon liralık servetin bir konsorsiyum tarafından paylaşıldığı, o dönemin başbakanı tarafından açıklandı. Aradan geçen zaman cinayetle ilgili dehşet verici gerçekleri ortaya çıkardı. Bu gerçekleri sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu