Sağlık Bakanı Koca‘dan korkutan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs ile ilgili yeni açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Koca salgının yeniden yükselişe geçtiğini söyledi.

Koca, “Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her anında eşit olmadığını biliyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Valiliğinde yaptığı açıklamada, İzmir’de bir ay öncesine göre yüzde 42 vaka artışına şahit olduklarını belirtti.

Koca, “Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu artışın kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10’lara kadar gerilediğini söylemek istiyorum. Bir hafta on gün sonra daha stabil döneme, daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Koca ayrıca İzmir’de zatürre oranının yüzde 8,2’den 4,9’a kadar düştüğünü de sözlerine ekledi.

“Türkiye genelinde temaslıların taraması yani filyasyon, ortalama 15 saat içinde yapılıyor. İzmir’de ise bu şu an 19 saat. Bunu önce Türkiye ortalamasına daha sonra 12 saate çekmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullanan Bakan Koca, konuşmasında şunları kaydetti:

“Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acı yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. İzmir başta olmak üzere bölgeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum.”

Exit mobile version