Amerika

ABD’de Cumhuriyetçiler, Meclis’in kontrolünü ele geçirmeyi garantiledi

ABD basını, ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmeye yetecek sayıda sandalye kazanmayı garantilediğini bildirdi.

Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi, 435 üyeli ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü çok ince bir çoğunlukla iktidardaki Demokrat Parti’den alarak, başkanlığının önümüzdeki iki yılında Joe Biden ile hesaplaşmaya zemin hazırladı.

Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi meclisin kontrolünü ele geçirdi

Cumhuriyetçiler, Demokrat Parti’nin 211’ine karşı şimdi 218 sandalyeye sahip. Sonucu Meclis’in nihai büyüklüğünü belirleyecek olan altı sandalyenin sayımı hâlâ devam ediyor.

Her iki meclisin de kontrolünü geri kazanmayı planlayan Cumhuriyetçiler, 8 Kasım ara seçimlerinde beklentilerin altında performans göstermesine rağmen Temsilciler Meclisi çoğunluğu sağlamak için ihtiyaç duydukları koltuğu Mike Garcia ile kazandılar.

Cumhuriyetçi Temsilci Mike Garcia , Los Angeles İlçesinin kuzeyindeki koltuğuna yeniden seçilerek Demokratların önemli bir kayıt avantajına sahip oldukları bir bölgeyi geri alma umutlarını boşa çıkardı. Mike Garcia’nın kazanması, Cumhuriyetçileri bir sonraki Kongrede çoğunluğa itti.

Garcia, 2019 özel seçim yarışında ve 2020’de sadece 333 oyla kazandığı Demokrat eski eyalet milletvekili Christy Smith’i mağlup etti . Associated Press yarışı Çarşamba gününe çağırdı, ancak resmi sonuçlar daha uzun sürecek.

Garcia yaptığı yazılı açıklamada, “Sizi çoğunlukta temsil etmek benim için bir onur olacak” dedi. Bana oy verseniz de vermeseniz de ilçemiz ve milletimiz için her türlü güvenliği sağlamayı dört gözle bekliyorum.”

Bağışçılara ve gönüllülere teşekkür eden Smith, sosyal medyada şunları söyledi: “Burada artık oylarının değerini görmeyen seçmenlere ulaşmak için yapılacak çok iş var. Çalışmanın çok özverili yerel Demokratların elinde devam edeceğini biliyorum.”

CBS News’un tahminlerine göre, Cumhuriyetçiler ABD Kongresi’nin alt kanadında çoğunluğu elde etmek için gereken 218 sandalyeyi aldı.

Parti, Temsilciler Meclisi’ni az bir farkla ele geçirse de bu, gelecek iki yılda Başkan Joe Biden’ın yasama gündeminde hareket alanını kısıtlamaya yetecek.

Joe Biden’ın Demokrat Partisi’nin Senato’da çoğunluğu korumasıyla bu bölünmüş bir hükümetin olacağı anlamına geliyor.

Bu arada, eski ABD Başkanı Donald Trump 2024 Başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

CBS’e göre Cumhuriyetçi Parti’nin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 218 ila 223 arası sandalye kazanması bekleniyor.

Geçen haftaki ara seçimlerde Kongre’nin her iki kanadının kontrolünü geri kazanmayı uman Cumhuriyetçilerin beklentileri gerçekleşmedi.

8 Kasım’daki ara seçimlerdeki başarısızlığın suçu büyük ölçüde iki lidere yüklendi: Trump ve Senato azınlık lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell.

DONALD TRUMP “ABD BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞIMI AÇIKLIYORUM”

Salı gecesi, Donald Trump Florida’daki Mar-a-Lago malikanesindeki bir balo salonundan 2024’te Beyaz Saray için üçüncü kez aday olacağını resmen duyurdu.

Florida’nın Palm Beach şehrindeki Mar-a-Lago malikanesinde yerel saat ile 21.00’de kameraların karşısına geçen Trump, “Amerika’nın geri dönüşü şimdi başlıyor” diyerek başladığı konuşmasında, iki yıl önce görevi, ABD’yi altın çağına hazır bir halde bıraktığını savundu.

İktidarı döneminde ekonominin tarihte görülmemiş bir şekilde iyileştiğini, dış politikada Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’nin ABD’ye, özellikle de kendisine saygı duyduğunu öne süren Trump, şunları kaydetti:

“Uzun zamandır, on yıllardır savaşın olmadığı bir dönem, bunu o kadar uzun bir süredir başaran ilk başkandım. Dünya barış içindeydi. Amerika gelişiyordu ve ülkemiz muhteşem bir gelecek yolunda ilerliyordu. Çünkü Amerikan halkına büyük sözler verdim ve diğer başkanların aksine sözlerimi tuttum. Bizim liderliğimizde, biz büyük ve şanlı bir millettik. Bu, uzun zamandır duymadığınız bir şeydi.”

“ABD BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞIMI AÇIKLIYORUM”
Trump, Joe Biden yönetimi altında ise ülkenin düşüşe geçtiğini öne sürerek, “Milyonlarca Amerikalı için Joe Biden yönetimindeki son iki yıl, acı, zorluk, kaygı ve umutsuzlukla dolu bir dönem oldu. ABD küçük düşürüldü, utandırıldı, zayıflatıldı” şeklinde konuştu.

“Başkan olsaydım Ukrayna (krizi) asla olmazdı” diyen Trump, Biden’ın dış politikasına yönelik sert eleştirilerde bulundu.

“BU DÜŞÜŞ BİR KADER DEĞİL”

Trump, “Ama biz bu gece bunun böyle olması gerekmediğini ilan etmek için buradayız. İki yıl önce büyük bir millettik ve yakında yine büyük bir millet olacağız. Amerika’nın çöküşü, Biden ve hükümetimizi yerle bir eden radikal sol kaçıklar tarafından bize dayatılıyor. Bu düşüş bir kader değil” ifadelerini kullandı.

8 Kasım ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiye yönelik daha fazla başarı gösteremediği yönündeki eleştirilerin çoğunun haklı olduğunu belirten Trump, ancak ülkenin içinden geçtiği zorluğun 2024 Başkanlık seçimlerine kadar çok daha kötü olacağını ve bunun da daha net anlaşılacağını savundu.

Trump, ara seçimlerde destek verdiği adayların 232’sinin kazandığını, sadece 22’sinin kaybettiğini fakat bunu medyanın haber yapmadığını öne sürdü.

“AMERİKAN RÜYASINI KURTARMA MÜCADELESİNİN BAŞLANGICI”
Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilerin kontrolü ele geçirdiğini hatırlatan ve bunun Amerikan rüyasını kurtarma mücadelesinin sadece başlangıcı olduğunu söyleyen Trump, “Amerika’yı yeniden büyük ve şanlı yapmak için bu gece ABD Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum” dedi.

Trump, 2024’teki seçimlere kadar hiç kimsenin görmediği kadar çok mücadele edeceğini belirterek, “Adaylığımı koydum çünkü dünyanın, bu ulusun gerçek ihtişamını henüz görmediğine inanıyorum. İster inanın ister inanmayın, o zirveye daha ulaşmadık” diye konuştu.

Ülkeyi yıkmaya çalışan aşırı sol Demokratları yeneceklerini söyleyen Trump, Amerika’yı tekrar zengin, güçlü, büyük ve güvenli yapmak için bütün vatanseverlerin desteğine ve birliğine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Trump’ın bir saatten fazla süren konuşmasını birçok medya kuruluşu canlı verirken, duyurunun yapıldığı salonda da kalabalık bir davetli grubu yer aldı.

KAZANIRSA EN YAŞLI 2. BAŞKAN OLACAK
BBC’nin haberine göre; Trump başkanlığı kazanırsa, yemin ettiğinde 78 yaşında olacak. Ve bu, Joe Biden’ın Beyaz Saray’a taşındığı yaşla aynı olsa da, bu onu ABD tarihindeki en yaşlı ikinci başkan yapacak.

Trump’ın Cumhuriyetçi adaylığı kazanmak için gereken zorlu kampanyaya – özellikle de muhtemelen çok daha genç adaylarla karşı karşıya geleceği düşünüldüğünde – dayanabileceğinin garantisi yok.

Başa dön tuşu